مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

۱۳۹۶/۰۶/۰۶ 16707 بازدید
کلیسای جامع سنت باسیل مسکو
کد مطلب : 490056

 

 

همانطور که در مقالات گذشته هم اشاره کردیم، مسکو یکی از تاریخی ترین و زیباترین شهرهای روسیه است که به لحاظ جاذبه های گردشگری هم بسیار غنی و سرشار می باشد. اگر قصد دارید یکی از گمنام ترین جاذبه های گردشگری روسیه در شهر مسکو را بشناسید، توصیه می کنیم تا پایان این مقاله با e-russia همراه باشید.

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از ممتاز ترین و قابل ملاحظه ترین بناهای تاریخی روسیه کهن است. از قرن شانزدهم تا به امروز بغاز این کلیسا حیرت کلیه جهانگردان را برانگیخته و هم زمان به نشانی نمادین از آداب و تاریخچه روسیه به شمار می رود. این بنا در میدان سرخ (مهمترین پهنه مسکو) واقع شده و سمبلی است نمایانگر مسكن جغرافیایی بی مثل روسیه مابین فرانسه و آسیا. این کلیسا در بین سالهای ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ خلق شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و خیلی محبوب روسیه است.

کلیسای جامع سنت باسیل
این کلیسا که از بنام ترین جاهای دیدنی مسکو است، در واقع به دستور ایوان مخوف به عنوان بنایی به توصیه بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان خلق شد. کلیسای جامع سنت باسیل دارای نه برج است و نقشه كشی آن در اصل مثل کلیساهای آن اوقات روسیه، کلیساهایی که شکل ظاهری شان به خیمه تشابه داشت، می باشد. هر برج که خود یک کلیسای کوچک است، دارای ترکیب و الگوی رنگی منحصر بفردی است که بی شک در وصله زینت کل مجموعه نفوذ بسزایی بر جای گذاشته است.

کلیسای جامع سنت باسیل
طراحی درونی این کلیسا مجموعه ای از برج های مجزاست که هر یک با تصویرها و شمایل های زیبا، دیوارهای رسم شده به سبک قرون وسطا و رگه هنری جوراجور پوشیده شده اند. در مطابقت با کلیساهای غربی که معمولا متشکل از تالار های بزرگ بوده و جزئتمامت به یک شکل بی همتا هستند، کلیسای سنت باسیل به شیوه ای متفاوت، فضایی کاملا كوك را داراست.

کلیسای جامع سنت باسیل
کلیسای سنت باسیل در دوازده ماه) ۱۷۳۷ باردیگر در چنگ شرار گرفتار شد و مرز نیم‌قرن بعد بار دیگر حالت بازسازی قرار گرفت که این بار تغییراتی بنیادی در عمارت آن به وجود آمد؛ تا آنگاه که نام بعضی بناهای آن همچنین دگرگون کرد. کلیسای كامل سنت باسیل، یک نقشه‌ی عمده محتوی ۹ کلیسا دارد که بر صدر در یک پایه ساخته شده‌اند و تماماً به کلیسای حقیقی مرتبط می‌شوند. کلیسای واقعی به خیمه‌ای اهتزاز منجر می‌شود و ۹ کلیسای کوچک دیگری به واسطه گنبد‌های کوچک از یکدیگر برجسته هستند. این کلیسا به طور کلی دربرگیرنده هشت گنبد به‌ همنشین یک وصید آغاز کوچک در جنوب کلیسای واقعی است.

جاذبه های گردشگری روسیه
در پایان ساختن کلیسای سنگی، بابت مراقبت از کلیسا در جلو اثرات جوی و نهی از فروپاشی مصالح، همه ی دیوار‌های آن با رنگ‌های قرمز و سیاه پوشانده شد. این بنا که بار‌ها اسیر آتش شده بود، در نیمه‌ی دوم قرن هفدهم دوباره سازی و اشكوب چوبی آن با آجر‌های قوس‌دار جانشین شد. در همین زمان، نقش‌های رنگارنگ همچنین بر آوار اتاق‌ها، راهرو‌ها و دیواره‌های خارجی کلیسا نقش بست.

سال ۱۶۸۳ نیز سقف‌های این کلیسا بار دیگر کاشی‌ کاری شد.حروف زردگون نقش سپرده بر کاشی‌های كبود پررنگ بر دیوار‌ها گویای ادب تاسیس و بازآفرینی کلیسای سنت باسیل هستند، اما این نوشته‌ها یک قرن بعد طی یک مرمت از بین رفت. ناقوس کلیسا در سن ۱۶۸۰ با دو ناقوس تازه جایگزین شد. توصیه می کنیم در تور مسکو خود حتما از این کلیسا هم بازدید کنید. از آنجایی که جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال نیز سن آینده در کشور روسیه برگزار می شود، می توانید هم برای تماشای مسابقات فوتبال و هم بازدید از جاذبه های گردشگری روسیه بخصوص این کلیسا راهی این شهر زیبا شوید.

 


نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: