مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

ناتوی عربی

۱۳۹۶/۰۲/۲۸ 1237 بازدید
ناتوی عربی
کد مطلب : 485808

سفر ترامپ به عربستان سعودی و اعلام ایجاد "ناتوی عربی" را میبایستی مهمترین گام در راستای تئوری « موازنه تهدید» استفن والت بشمار آورد.
البته بهتر است آنرا "سازمان پیمان کشورهای مسلمان [سنی]" خواند. زیرا بغیر از کشورهای عربی ممالک افریقائی و آسیائی را نیز بزودی در بر خواهد گرفت. دونالد ترامپ در سفر خود به عربستان سعودی پشتیبانی همه جانبه آمریکا نسبت به ایجاد "ناتوی عربی" را اعلام خواهد کرد, که شامل فروش 350 میلیارد دلار اسلحه به این پیمان از چانب آمریکا خواهد بود.
محمد بن سلمان السعود 31 ساله پسر پادشاه, وزیر دفاع و معاون ولیعهد مسئولیت ایجاد این ائتلاف را به عهده دارد. باید متذکر شد که وی فردی کم تجربه نیست زیرا اعضای خاندان آل سعود از 13 سالگی مقامهای برجسته کشوری و لشکری را عهده دار میشوند.
محمد بن سلمان در 15 دسامبر 2015 « اتحادیه نظامی اسلامی» را تاسیس کرد. امروز در این ائتلاف 41 کشور از جمله پاکستان, ترکیه, مصر, اردن, مراکش, نیجریه, مالزی و ... عضویت دارند و سه کشور اندونزی, آذربایجان و تاجیکستان در حال مطالعات و ارزیابی های جدی برای پیوستن به آن میباشند. در تاریخ 6 ژانویه 2017 « راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش پاکستان به عنوان رئیس اتحادیه نظامی اسلامی منصوب شد.
وزیر دفاع عربستان همزمان با تاسیس "اتحادیه نظامی اسلامی" مطالعات جدی در ساختار تشکیلاتی « ناتو» را آغاز کرد. این بررسی ها که توسط کارگروه های وسیع و متعددی از چندین سال پیش در جریان بود بالاخره به تازگی مدل عملی و مناسبی را طراحی کرده اند که همزمان با ورود پرزیدنت ترامپ به ریاض اعلام خواهد شد. فعلا اعضای اولیه آنرا عربستان سعودی, مصر, اردن و امارات متحده عربی تشکیل میدهند و ایالات متحده آمریکا بدون عضویت در آن نقش سازماندهی و پشتیبانی را عهده دار میباشد.
تردیدی نیست که بزودی اعضای « اتحادیه نظامی اسلامی» در سازمان جدید تحلیل خواهند رفت. اما موضوعی که باید در نظر گرفت علت اصلی ایجاد چنین تشکیلات عظیم نظامی است. پر واضح است که برای مقابله با ایران, عراق و سوریه احتیاج به نیروهای نظامی به این وسعت نیست. اگر ایران و طرفدارانش مد نظر نیستند پس در مقابل چه نیروئی در حال شکل گیری هستند؟ واقعیت اینست که چنین نیروئی در مقابل « سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (همان ناتو) در حال ایجاد و صف آرائی میباشد.
استاتید محترم دانشگاه که تا بحال مفهوم « موازنه تهدید» را متوجه نشده اید و چنان با احترام از استفن والت بعنوان نابغه دهر یاد میکنید کمی با دقت به شکل گیری "ناتوی عربی" نگاه کنید.
در سفر اخیر ترامپ که به خدمت ارباب میرود و اعلام این مطلب فصل جدیدی در صف آرائی نیروهای جهان آغاز خواهد شد. و پارتی 68 میلیون دلاری نه بخاطر استقبال و تجلیل از ترامپ بلکه ورود به مرحله ای جدی برای نابودی طبیعت میباشد.

چ. ژ.
تهران – اردیبهشت 1396

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: