مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

اولین سفر خارجی پرزیدنت ترامپ

۱۳۹۶/۰۲/۲۵ 1210 بازدید
اولین سفر خارجی پرزیدنت ترامپ
کد مطلب : 485791

اولین سفر خارج از کشور پرزیدنت ترامپ

رئیس جمهوری های آمریکا از دوران رانولد ریگان اولین سفر خارجی خود را تا ماه آوریل انجام میدادند. معمولا سفرهای اول آنها کوتاه و به مکزیک یا کانادا بوده اند. این اولین بار است که یک رئیس جمهور آمریکا سفرهای خارجی خود را با توری طولانی و پر اهمیت آغاز میکند.

پرزیذنت ترامپ در سفری که در پیش دارد اول به عربستان سعودی می رود.سپس به اسرائیل و بعد از فلسطین به واتیکان و از آنجا به مقر ناتو در فرانسه و با شرکت در نشست سران جی 7 در ایتالیا سفرش پایان میابد و به آمریکا برمیگردد.

اولین سفر خارجی ترامپ با شرفیاب شدن خدمت پادشاه عربستان سعودی آغاز میشود. این اولین دیدار رسمی بین پرزیدنت ترامپ و سلمان بن عبدلعزیز السعود میباشد و در وحله اول بدین معناست که عربستان سعودی کمی بیشتر چهره کریه خود را دارد بنمایش میگذارد. ضمنا ترامپ بدین سان تائید ارباب را نسبت به کابینه و سیاستهایش را به اطلاع رهبران جهان میرساند. قرار است عربستان سعودی بصورتی بی سابقه و پر بوق و کرنا از ترامپ استقبال کند. هزینه "پذیرائی" از ترامپ 68 میلیون دلار تخمین زده شده است.

البته این مراسم پرهزینه به ظاهر برای استقبال از ترامپ جلوه داده خواهد شد. ولی در واقع جشن آغار اجرائی شدن پروژه ای است که مدیریت سالها یا دهه ها در تدارک رسیدن به نقطه آغازش تلاش کرده است.

در عربستان سعودی ترامپ نمائی کلی از وظایفش را در دور اول ریاست جمهوریش دریافت خواهد کرد. که بدون شک تشدید ضدیت با ایران یکی از ارکان اصلی در این دیدار خواهد بود. بعلاوه جزئیات ماموریتش در سفر طولانی و پرمسئله و پرهیاهوئی را که آغاز کرده به اطلاعش رسانده میشود. متن نهائی تمامی سخنرانی های کاملا نوظهورش در بطن فرامینی است که در اختیار او گذاشته خواهد شد.

ترامپ را در ادامه سفرش به سرزمینهای اشعالی صدها متخصص عربستان سعودی همراهی خواهند کرد. در آنجا به مرحله اجرا گذاشتن طرح راهکار عربستان سعودی برای حل معضل بین اعراب و و دولت غاصب اسرائیل که به ایجاد "دو سرزمین و دو کشور" معروف است به دولت اسرائیل را ابلاغ کرد و در عوض وعده میدهد که سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم انتقال دهد.

در « ماسادا» سخنرانی تاریخی ای خواهد کرد. ماسادا نام قلعه ایست در بالای یک تپه که در قرن اول میلادی شورشیان یهودی مخالف امپراتوری روم دست به انتحار دسته جمعی زدند. قبلا پرزیدنت بیل کلینتون و پرزیدنت جورج دبلیو بوش از آنجا دیدن کرده اند. اما سخنرانی ای انجام نداده بودند.

سپس او به « شهر بیت لهم» که محل تولد عیسی مسیح است میرود که تحت اداره فلسطینی هاست.

ترامپ از بیت لهم به واتیکان خواهد رفت که به غیر از ارسال پیغام پادشاه سعودی سلمان بن عبدلعزیز السعود به پاپ فرانسیس مراتب امتنان خود را نسبت به تعرض "بی تدبیرانه اش" به او که نقطه عطفی در مبارزات انتخاباتیش بود را به مقام والای مقدس او ابراز کند. مگر میشود شخصیتی به شامخی پاپ چنین اشتباهی کند؟

مقر اصلی « ناتو» در بروکسل میباشد. فرانسه تنها عضو ناتو است که برای ملحق شدن به آن شرط و شروطی گذاشته است. ترامپ نه از برای وصل بلکه فسخ به مقر ناتو در فرانسه میرود. سفر ترامپ به مقر ناتو در فرانسه بزرگترین چالش رئیس جمهور جدید فرانسه « امانوئل ماکرون» است که با عجله در اولین روز کامل کاری خود به دیدار آنجلا مرکل صدراعظم آلمان رفته است. زیرا زمانی زیادی تا ورود ترامپ به اروپا نمانده است.

در ایتالیا با شرکت در نشست سران جی 7 علی رغم انتظار قدرت های بزرگ که آمریکا سیاست تکروی در امور خارجی را کنار بگذارد ترامپ به ادامه آن پافشاری خواهد کرد. این سیاست تحریک آمیز اولین بار در آخرین گزارش سالانه اوباما به کنگره عنوان شد. در نشست سران جی 7 ترامپ هیچگونه مسئولیت و تعهدی را قبول نخواهد کرد.

سفر ترامپ در واقع اعلام ورود به مرحله جدیدی در راستای طرح « موازنه تهدید» که توسط استفن والت ارائه شده است خواهد بود. که به معنی افرایش تشنج و التهاب در جهان است.

دانولد ترامپ بر خلاف باور بسیاری از کارشناسان امور سیاسی تعلیم دیده ترین رئیس جمهور آمریکاست و به هیچوجه آدم کودن و ناواردی نیست! دوره تعلیمات او بیش از 40 سال طول کشید. او در سال 1357 به ایران سفر کرد. مطمئنا هیچیک از رئیس جمهورهای آمریکا به اندازه او با مسائل ایران آشنا نبوده اند. او با زبان فارسی نیز آشنائی دارد.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: