مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

زمانی برای از خواب بیدار شدن!

۱۳۹۶/۰۲/۱۲ 1388 بازدید
زمانی برای از خواب بیدار شدن!
کد مطلب : 484119


زمانی برای از خواب بیدار شدن!
در طول 120 سال گذشته، ما همواره مشغولِ تخریب و انهدام سیستم تهویه زمین بوده‌ایم!
در دورانِ جهش تکنولوژیک مدرنیته، ما هزاران رودخانه را که نقشی حیاتی در خنک کردن زمین دارند، با ساختن صدها هزار سد، با شتابی فزاینده و حیرت آور شَل و پَل کرده‌ایم. در این مدت بیش از 75000 (هفتاد و پنج هزار) سد بزرگ که ارتفاع آنها بیشتر از 15 متر می‌باشد، ساخته شده‌اند که 179 تای آنها سوپرسد هستند، که بلندیشان فراتر از 150 متر می‌باشد. تازه در پشت هر سد دریاچه‌ای ایجاد شده است که جریانِ روانِ آب را در رودخانه‌ها راکد کرده و برای تبخیر شدن در معرض تابش خورشید قرار داده است.
"جریانِ باد" یکی دیگر از اجزای بسیار مهم و حیاتی سیستم تهویه زمین است. طی چند دهه گذشته "توربین‌های بادی" نیز با شتابی باور نکردنی، جلویِ جریانِ طبیعیِ باد کاشته می‌شوند. امروزه توربین‌هایِ بادی با دزدیدنِ انرژی باد، حدودِ 4 درصد الکتریسته مصرفی در جهان را تولید می‌کنند.
در سال 1988 «هیأت بین الدول تغییر اقلیم» (آی.پی.سی.سی) بواسطه‌ی «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد» (یو.اِن.ئی.پی) و «سازمان جهانی هواشناسی» (دبلیو.اِم.او) تاسیس شد.
بنا به مستندات سازمان ملل: " آی.پی.سی.سی" آخرین اطلاعات علمی، فنی و اجتماعی-اقتصادیِ جهان را در راستایِ درکِ تغییرات اقلیمی، مرور و ارزش‌گذاری می‌کند. و این در حالی است که این هیإت درباره‌یِ داده‌ها و پارامترهای مربوط به آب و هوا نه تحقیق می‌کند، و نه پی‌گیری.
مفهوم این بیانیه، صراحتأ بدین معناست که "آی.پی.سی.سی"، برایِ حلِ معضلِ جدی و مهلکی که تمام جنبه‌های حیات بر روی زمین (از ژن گرفته تا یک اکوسیستم کامل) را تحت الشعاع قرار داده، بنا نیست راهکاری ارائه دهد. بر اساسِ تخمین‌های بسیار محتاطانه طی چند سال گذشته، "تغییرات آب‌وهوائی" تا کنون ده‌ها میلیارد پرنده مهاجر را نابود کرده است؛ و در چنین موقعیت خطیری با توجه به اینکه معضلِ آلودگی محیط زیست و گرمایش زمین لجظه به لحظه رو به وخامت می‌باشد، هیچ‌گونه اقدام موثری برای مقابله با آن صورت نگرفته است! چرا که "آی.پی.سی.سی" تنها تشکیلاتِ جهانیست که رهبری ارزیابی از تغییرات اقلیمی را عهده‌دار است!
در حقیقت "آی.پی.سی.سی" برجسته ترین دانشمندانِ رشته های مربوطه 195 کشور جهان را در اسارت نگه‌داشته و آنها را صرفا در موقعیتِ مشاهده‌گر، نه مشکل‌گشا، زندانی کرده است.
این مانند آن است که عده‌ای غریق‌نجات شاهدِ غرق‌شدنِ کسی باشند و به‌جایِ واکنشی سریع برای نجاتِ او، توان و فعالیت‌های خود را از رویِ صبر و حوصله، معطوف و محدود به بررسیِ گزارشاتِ تفضیلی و توضیحاتِ بدیهی در باره چگونگی غرق شدن آن شخص بیچاره کنند. در عین حال مکلف باشند از درزِ هر گونه اطلاعاتِ دقیق در مورد چگونگیِ اُفتادنِ قربانی در آب نیز جلوگیری کنند!
اینک، پرسشِ ماهوی و حیاتی این است: براستی"آی.پی.سی.سی" چه کارکردِ میدانی و مفیدی دارد؟ و برایِ چه منظورِ راهبردی، تاسیس شده است؟ دلیل واقعی این همه اجلاس و سمینار و سمپوزیمِ مشعشع و گزارشاتِ بسیار قطوری که طبقِ اصول بطلمیوس، همچون کتاب بسیارِ حجیم "المجسطی" سَرِهم‌بندی شده، چیست؟ (قابل یادآوری است که کتاب المجسطی نزدیک به 1500 سال دانشمندان جهان را سردرگم کرد. در این مدت طولانی باور "علمی" این بود که خورشید و سیارات کیهان بدور زمین می‌چرخند! و عجبا که در دانشگاهای ایران هنوز واضعِ این فریبِ شبهه‌علمی را دانشمند می‌دانند!)
نامحتمل نیست که مبتکران و مؤسسینِ حقیقی و نیرویِ راهبردی پشتِ "آی.پی.سی.سی" بخشی از زنجیره‌یِ طولانی و به‌هم‌پیوسته‌ و مستمرِ گروهیِ مغرض باشند که هزاران سال است که به دستِ بشر، کمر به نابودیِ طبیعت بسته‌اند. این واقعه‌ فاجعه‌ای‌ست در حالِ اجراء، و نیازی به یادآوری نیست که ما خود بخشی از طبیعت هستیم.
از هشیاری ماست که تا هنوز فرصت باقیست، باید از خواب بیدار شد و رَوَندِ تخریب طبیعت را متوقف کرد و به تعمیر و بازسازیِ سیستم تهویه‌یِ معیوب و مفلوجِ زمین، کمرِ هِمّت بست! این کاری‌است ممکن، مقدور و قابل اجراء، که تنها با عزمِ جِدّی و ثابتِ مردمی و جهانی می‌تواند تحقق پیدا کند! به‌شرطی که از تمامِ ساختارها و تشکل‌های وابسته به دولت‌ها و بنگاههایِ غیرانتفاعی و خصوصیِ مشکوک پرهیز شود؛ زیرا اغلبِ آن‌ها تحتِ نفوذ و کنترلِ نیروهایِ منفعت‌گرا و سودجویی هستند که اهداف و امیال و منافعشان، تاکنون بشر را گرفتار این وضعیت مهلک کرده‌است. امید که با شهامت، عزم ثابت، درایت و خردمندی و ایجادِ مکانیسم و سیستم ارتباطیِ مردمیِ مناسب، بشر از این ورطه‌یِ هولناک نجات یابد!

پ. گ.
تهران – اول ماه می 2017
----------------------------
پی نوشت:
لازم است برای روشن شدنِ میزانِ اهمیتی که این موضوع خطیر و این کنش و واکنش دارد، توضیحاتی ساده و قابل لمس ارائه گردد:
اگر ازدیاد دمای زمین فقط تا پنج سال دیگر به همین ترتیب ادامه پیدا کند سطح آب دریاها تا حدی بالا میآید که زمینهای کشاورزی 2 میلیارد نفر از محرومترین همنوعان ما زیر آب می‌رود، و دیگر نمی‌توانند شکم خود را سیر کنند. تازه امروز که دارند کشاورزی می‌کنند این مردم ستمدیده با مشقات فراوان فقط به اندازه مصرف مواد غذائی سالانه خود می‌توانند تولید کنند. وقتی غذا نداشته باشند راه می افتند بطرف شهرها و روستاهایِ دیگر. از طرف دیگر در نظر بگیرید که کمپانی‌های غول‌پیکر کشاورزی سالانه حتی یک کیلو گرم هم بیشتر از فروش سالانه خود تولید نمی‌کنند. (یا حداقل این هدفشان است) خُب، فکر می‌کنید در چنین وضعیت نابهنجاری، 2 میلیارد نفر گرسنه چه خواهند کرد؟!
این یعنی بزرگترین فاجعه در تاریخ بشریت، و آنقدر عظیم است که می‌تواند میلیاردها نفر را همان چند هفته اول، و تقریبا تمامِ اهالی کره زمین را در کمتر از شش ماه از بین ببرد و قال قضیه را برای همیشه بکند. حالا شما خود دانید.
و این تازه یکی از عوارض گرم شدن زمین است. به‌نظر می‌آید که کل طبیعت در خطر ویران شدن و نابودی است! زیرا امروز مدیریت کلان جامعه بشری تحت تاثیر افکار ستیزه‌جویانه‌یِ ارسطو می‌باشد که نقطه مقابل "نگاه ایرانی" است، که در بطن و اساس قصدش هماهنگی با هارمونی و همزیستی با طبیعت است؛ ولی متاسفانه کارگزارانِ تفکر ارسطو، با توطئه و ریا و حیله (نه جنگ) حکومت هخامنشیان را که حدود 44 درصد مردم جهان را تحت پوشش داشت، از بین بردند! ... هرودت ساخته و پرداخته‌ی ایشان است و ادعاهایش ارزش و اعتباری ندارد. آنها را نباید باور کرد!
لطفا عنایت داشته باشید که در این رویکرد توده‌های مردم یونان مقصر نیستند؛ بلکه نیروئی مرموز و مکار در میان است که یکی از جلوه هایش ارسطو و ... یا خاندان بن سعود و ... می‌باشند.
.
سعدی می‌گوید:
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند... تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری!
جریانِ باد در سطح جهان، رکنِ مهمی از سیستم تهویه زمین و عامل اصلی در خنک و تمیز کردن هواست. توربین‌های بادی، میزانِ انرژیِ الکتریسیته‌ای که تولید می‌کنند را از انرژی باد وام می‌گیرند! این نه تنها نیروی باد را تضعیف می‌کند، بلکه نظم موجودی که میلیون‌ها سال بر جریان باد حاکم بوده است را تغییر میدهند. جریان آب در رودخانه‌ها رابطه تنگاتنگی با جریان باد دارد. صدها هزارسد حقیقتا در مسیرِ وظیفه‌ای که رودخانه‌ها بر عهده دارند سد راهشان شده اند! «سد» چه اسم برازنده‌ای!
آدم حیرت می‌کند از این همه درایت و خردمندی و ریزبینی سعدی که طبیعت را سیستمیک می‌بیند.
از همه شما دوستان که زحمت کشیده و اظهار نظر کرده‌اید سپاسگزارم. خواهشی که از شما عزیزان دارم این است: اطلاعاتی را که مفید تشخیص می‌دهید، اگر صلاح دانستید به اطلاع دیگران نیز برسانید. اصلا اهمیتی ندارد که اسم این حقیر پای آن باشد یا نباشد. دانش حاصل تلاشی جهانی از ابتدای پیدایش ماست و به کس خاصی تعلق ندارد.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: