مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

علت اصلی گرمایش زمین

۱۳۹۶/۰۱/۳۰ 1326 بازدید
علت اصلی گرمایش زمین
کد مطلب : 480926

چرا بزرگترین عامل گرمایش زمین تا کنون ندیده مانده است؟
رودخانه مهمترین عامل سیستم تهویه کره زمین است. جریان آب هزاران رودخانه در خنک کردن محیط زیست ما نقشی کلیدی دارند. در میان این هزاران 179 رودخانه بزرگ وجود دارند که طولشان بیش از 1000 کیلومتر است. « یلو ریور» در چین, « گنگز» در هندوستان و « ستلوج» در هیمالیا با سرعت بیش از 145 کیلومتر در ساعت سریع ترین جریان آب در سطح زمین میباشند.
اما در 120 سال گذشته با شتابی فزاینده سیستم تهویه زمین رو به تخریب و نابودیست! تا کنون 57000 سد بزرگ (با ارتفاع حداقل 15 متر) بر سر راه جریان آب رودخانه ها ساخته شده است. بیش از 300 سد غول پیکر با ارتفاع بیش از 150 متر در چند دهه اخیر ساخته شده اند. هر سد از کوچک گرفته تا بزرگ با مسدود کردن رودخانه دریاچه ای ساکن را بوجود آورده است که نه تنها جلو جریان سیستم تهویه را گرفته است بلکه مقدار تبخیر آب در جهان را بصورتی باور نکردنی افزایش داده است.
سد یکی از عوامل اصلی بروز زلزه نیز میباشد.
از دهه 1950 میلادی تا کنون تنها در چین 22000 سد ساحته شده است. در ایران نیز در چند دهه گذشته سدهای بسیاری ساخته شده اند و در دست ساختمان میباشند.
« بحران آب» در ایران ساختگی میباشد. پوشش نسنجیده زمینهای کشاورزی فقط با کمی بیش از ظرفیت منبع آب باعث میشود که به قسمت اعظم زمینهای زیر کشت آب به اندازه کافی نرسد. کشاورزان این را بخوبی میدانند که فقط با یکی دوبار وقفه در آبیاری محصولی درو نخواهند کرد.
جریان باد عامل مهم دیگری در سیستم تهویه جهان است که با ساختن توربین های بادی با سرعت و شتابی خیره کننده در حال تخریب است.
بعلت اهمیت حیاتی, بررسی این مطلب را به وزارت نیرو و وزیر نیرو آقای حمید چیتچیان میسپارم و امیدوارم که ایران در حل این معضل مهلک جهانی نقش موثر و کلیدی بازی کند.
پ. چ.
تهران – 30 فروردین 1396

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: