مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

مشاوره و سلامت روانی:نتیجه تحقیقات جدید: استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است

۱۳۹۵/۱۰/۱۵ 35 بازدید
مشاوره و سلامت روانی:نتیجه تحقیقات جدید: استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است
کد مطلب : 395538


جام جم سرا- با شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» اغلب افراد آشنایند و شاید شما هم یکی از کاربران آن باشید؛ در این صورت خوب است بدانید بتازگی پژوهشی منتشر شده که نشان می‌دهد استفاده دائمی از آن سبب برخی مشکلات سلامت روان، ازجمله افسردگی، عزت نفس پایین و حسادت مفرط در بین اعضای این شبکه می‌شود.نتیجه یک پژوهش جدید در «مجله روانشناسی بالینی و اجتماعی» مشخص کرده است که نه‌تنها استفاده دایم از فضای این شبکه اجتماعی با بروز نشانه‌های افسردگی ارتباط دارد، بلکه به نظر می‌رسد که این پیوند نامطلوب بین فیس‌بوک و افسردگی، به وسیله رقابت اجتماعی که یک پدیده شناخته شده روانی است، تشدید می‌شود. بدین معنی که مقایسه کردن لحظات یکنواخت خود با تصویر ظاهری که از دوستانمان در فیس‌بوک می‌بینیم- مثل عکس‌های مونتاژ شده از تعطیلات یا چهره‌های زیبای غیرواقعی- دلیلی است که این بخش از فضای مجازی را با بروز علامت‌های افسردگی مرتبط می‌سازد.
آیا زمان آن رسیده که ارتباط با فیس‌بوک را کم کنیم؟ یا شاید بهتر باشد که نگرش خود را تغییر دهیم؟


در پژوهش جدید دانشگاه هوستون، محققان از مردم خواسته‌اند به سه پرسش، پاسخ دهند: میزان استفاده از فیس‌بوک در طول روز، احتمال انجام مقایسه اجتماعی و تعداد دفعاتی که نشانه‌های افسردگی را تجربه کرده‌اند.


حاصل این تحقیق، مشخص کرد که تعداد قابل توجهی از کاربران دایمی فیس‌بوک، بارها خود را با دیگران مقایسه کرده و در نتیجه نشانه‌های افسردگی را بیش از سایرین بروز داده بودند.
آنچه به دست آمده بدین معنی نیست که فیس‌بوک افسردگی ایجاد می‌کند، اما به این نکته اشاره دارد که میان صرف زمان زیاد در فیس‌بوک، مقایسه کردن خود با دیگران و احساس افسردگی، رابطه معناداری برقرار است.
پژوهش‌های پیشین مشخص کرده بود که مقایسه اجتماعی رو به بالا (مقایسه خود با کسانی که معروف‌تر یا جذاب‌تر هستند) باعث می‌شود که افراد، نسبت به خود احساس بدی پیدا کنند، درحالی‌که مقایسه رو به پایین (قیاس با کسانی که در برخی موارد، نسبت به فرد در درجه پایین‌تری قرار دارند) پدید آورنده احساس خوب است.


از این‌رو در بخش دوم این پژوهش، لایه‌های عمیق‌تری مورد بررسی قرار گرفت و سعی شد که تفاوت میان دو نوع مقایسه رو به بالا و رو به پایین سنجیده شود. از مردم پرسیده شد که وقتی پست‌های مختلف سایر افراد را در فیس‌بوک می‌بینند، دقیقاً چه احساسی دارند؟ نتیجه نشان داد که مهم نیست که یک شخص مقایسه رو به بالا، رو به پایین یا حتی خنثی انجام می‌دهد- همه انواع مقایسه‌ها با احتمال بالایی از بروز علامت‌های افسردگی در ارتباطند.
دستاورد این مطالعه ممکن است خیلی دور از انتظار و شگفت‌آور نباشد، اما نقش عامل واسطه- یعنی انجام مقایسه با دوستان- را بیش از پیش نمایان می‌سازد. اگرچه مطالعات قبلی، ارتباط بین نشانه‌های افسردگی و فیس‌بوک را آشکار ساخته بود، اما این پژوهش، اولین تحقیق از نوع خود است که نشان داد مقایسه اجتماعی، سازوکار بنیادین و عامل برقرار‌کننده ارتباط بین استفاده از فیس‌بوک و افسردگی است. به بیان دیگر، کاربران دایمی فیس‌بوک دچار نوعی مقایسه همیشگی خود با دوستانشان هستند و همین مسأله باعث می‌شود بیشتر احساس افسردگی کنند.


آیا همه ما باید حساب کاربری خود در فیس‌بوک را ببندیم؟ پاسخ منفی است، چراکه نکته مهم‌تری وجود دارد: رابطه ما با فناوری بیش از آن حدی که فکر می‌کنیم، قابل تامل است. بنابراین پیش از خداحافظی از دنیای فیس‌بوک، باید قدری به میزان تأثیر دنیای مجازی بر دنیای واقعی خود بیندیشیم.ممکن است پس از استفاده از فیس‌بوک احساس خوبی داشته باشید. حتی در این صورت نیز پیامد ناخواسته، این است که خود را با تصویر ظاهری دوستان فیس‌بوکی می‌سنجید، تصوری غیرواقعی از زندگی دیگران به دست آورده و احساس می‌کنید که با آنان برابر نیستید. همین نتیجه‌گیری می‌تواند منجر به بروز علایم افسردگی شود. اما اگر پس از استفاده از فیس‌بوک، به جای احساس خوب، شدیداً احساس بدی به شما دست می‌دهد، زمان آن رسیده که درباره ادامه حضور خود در این فضا بررسی مجدد انجام دهید و احتمالاً باید از صفحه کلید رایانه خود فاصله بگیرید!
پژوهشگران تحقیق یاد شده، به گفته تئودور روزولت اشاره می‌کنند: «مقایسه، دزد شادی است». اگر این گفته درست باشد (که علم، درستی آن را تأیید می‌کند)، حالت روانی ما تا حد زیادی به خودمان بستگی دارد، یعنی برای داشتن حس خوب، باید بتوانیم مقایسه نامتعادل بین لحظات کسل‌کننده خود و لحظات خاطره انگیز دوستانمان را متوقف کنیم.


فیس‌بوک می‌تواند یک منبع مثبت برای بسیاری از افراد باشد، اما اگر به‌عنوان راهی برای سنجیدن موفقیت خود در برابر دیگران به کار رود، تأثیر منفی خواهد داشت. محققان معتقدند که استفاده از فیس‌بوک ارتباط مستقیمی با افسردگی ندارد، اما برای آن دسته از کاربران دایمی این فضا که به دلیل مقایسه زندگی خود با تصویر دوستانشان از تعطیلات لوکس و رویایی، احساس حسادت را تجربه کرده‌اند، احتمال بروز علایم افسردگی، بیش از بقیه است. البته در علوم اجتماعی از یافته‌های پژوهش‌های مختلف در جهت هم‌افزایی و دستیابی به نتایج کامل‌تر استفاده می‌شود و بدیهی است که یک مطالعه به تنهایی نمی‌تواند مبین روابط علی و معلولی باشد. نتایج این پژوهش جدید نیز فقط دربردارنده نکات منفی نیست. تیم تحقیق دریافت که کاربران، مادامی که درباره چگونگی استفاده از اطلاعات ارایه شده در شبکه‌های اجتماعی، آگاه باشند، می‌توانند از شکل گرفتن احساسات بد درونی دوری کنند. نخستین گام برای این کار، تقویت خودآگاهی است. (ترجمه: مینو میرزایی/ شهروند)
*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.منبع : jamejamonline.ir جام جم آنلاین لینک مطلب در سایت منبع

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

مشاوره و سلامت روانی:۵ توصیه غذایی برای جلوگیری از افسردگی

مشاوره و سلامت روانی:7 نشانه پنهان که خبر از «افسردگی» می‌دهد

مشاوره و سلامت روانی:«افسردگی موبایلی» چیست؟/ با داشتن این علائم شما افسرده هستید!

مشاوره و سلامت روانی:وقتی افسردگی را می‌خورید!

مشاوره و سلامت روانی:رویاها از سلامت‌مان چه می‌گویند؟

مشاوره و سلامت روانی:چه بیماری‌هایی بی‌خواب‌تان می‌کند؟

مشاوره و سلامت روانی:این علائم می‌گویند شما سادیسم دارید

مشاوره و سلامت روانی:چرا افسرده می‌شویم؟

مشاوره و سلامت روانی:نتیجه تحقیقات جدید: استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است

مشاوره و سلامت روانی:تنهایی واژه نیست، فاجعه است

مشاوره و سلامت روانی:چالش‌های «فراروانی» در زندگی انسان‌های امروزی

مشاوره و سلامت روانی:حمله وحشت یا ترس ناگهانی؛ علائم و نشانه‌ها

مشاوره و سلامت روانی:مهار پرحرفی

مشاوره و سلامت روانی:موریانه سوءظن در‌ خانه

مشاوره و سلامت روانی:نقش فشار خون و غذای پرچرب در بروز آلزایمر

مشاوره و سلامت روانی:عادتی به نام «ناخن‌ جویدن»

مشاوره و سلامت روانی:«سلفی گرفتن» در گروه اختلالات روانی قرار می‌گیرد

مشاوره و سلامت روانی:با کسی که مدام قهر می‌کند چگونه رفتار کنیم؟

مشاوره و سلامت روانی:چرا بعضی‌ها بیشتر از دیگران می‌خندند؟!

مشاوره و سلامت روانی:جـنــون جــوانــی

مشاوره و سلامت روانی:دیدن چهره‌های خندان شما را خوشبین می‌کند

مشاوره و سلامت روانی:راهکارهایی برای کنترل و مهار احساسات منفی‌

مشاوره و سلامت روانی:خشونت در محل کار

مشاوره و سلامت روانی:اضطراب و استرس، دشمن یادگیری

مشاوره و سلامت روانی:تست خودشناسی: کودک درون شما سالم است یا بیمار؟!

دانش:انتشار جدیدترین تصاویر از قمر زحل

دانش:روش های مختلف رفتار با اجساد مردگان در جهان+عکس

دانش:نبرد الکتروشیمیایی با ویروس هپاتیت

دانش:نسل جدید سلول‌های خورشیدی و آینده کاوش‌های فضایی

دانش:شیشه عمر دایناسورها در گروی زمان

دانش:تصاویر زیبا ازکابین خلبان بوئینگ ۷۴۷

دانش:در انتظار تماشای مـاه نو

دانش:زیر تیغ ربات جراح

دانش:اختراع فوق العاده ناسا برای اولین بار در جهان

اخبار نجوم:بررسی علمی هلال رمضان 1438

دانش:بزرگترین خورشید مصنوعی جهان + عکس

دانش:محصول جدید فولکس واگن+عکس

دانش:رنو کپچر و پژو 2008؛ رقابت تمام فرانسوی

دانش:ربات بادیگارد برای تماشاگران جام‌جهانی ۲۰۱۸+عکس

دانش:فناوری امروز در خودروی 100 سال پیش

دانش:عجیب ترین اختلالات روانی در جهان

دانش:چرا موتور بیش از حد روغن کم می‌کند؟

دانش:سطل زباله دریایی

دانش:نظم را به کمد لباس بیاورید

دانش:جراحی مغز با ربات جراح مغز تنها در دو دقیقه و نیم!

دانش:ساخت آسفالت خودترمیم با قابلیت شارژ خودروهای برقی

دانش:شهر هوشمند+فیلم

دانش:موجودات فضایی چه شکلی هستند؟ + عکس

دانش:وظایف واتر پمپ و دلایل خرابی آن چیست؟

دانش:شیر دریایی دختر بچه را به درون آب کشید +فیلم