مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

مشاوره و سلامت روانی:موریانه سوءظن در‌ خانه

۱۳۹۵/۱۰/۱۵ 32 بازدید
مشاوره و سلامت روانی:موریانه سوءظن در‌ خانه
کد مطلب : 395533


وقت شام شده و همه اعضای خانواده در آشپزخانه دور میز غذاخوری جمع می‌شویم. پدر و مادر در یک‌سو نشسته‌اند و من و برادرم در سویی دیگر. خواهرم را صدا می‌کنم تا از اتاق خوابش درآید و به ما بپیوندد. او پس از دقیقه‌ای با بداخلاقی در اتاق را باز می‌کند، به آشپزخانه می‌آید، صندلی را می‌کشد و پشت میز می‌نشیند.


مادرم غذا را برای تک‌تک ما می‌کشد تا مشغول شویم. لقمه اول را در دهان نگذاشته‌ایم که صدای غرغر خواهرم به آسمان می‌رود. او می‌گوید: «اعصاب ندارم. مگر نگفتم منو برای شام صدا نکنید؟! شما که جای من نیستید و نمی‌دانید من از صبح تا شب در آن اداره چه می‌کشم. از همه بهتر کار می‌کنم و به امور مسلط‌ترم، اما همکارانم با هم دست به یکی کرده‌اند که زیرآب منو بزنند. خودم می‌بینم دوتا دوتا با هم چای می‌خورند، من را نشان می‌دهند و پچ‌پچ می‌کنند. چندوقت است رئیس با من بد شده؛ حتم دارم همین همکاران حسودم نزد او رفته‌اند و بدگویی من بیچاره را کرده‌اند.»


سعی می‌کنم به او دلداری دهم. برای همین کلامش را قطع می‌کنم و می‌گویم: «شاید این طور فکر می‌کنی. چه فایده دارد که آنها زیرآب تو را بزنند. آن اداره 5 حسابدار لازم دارد و در هرصورت اگر تو نباشی، یک نفر دیگر باید باشد.»


اما خواهرم به من امان نمی‌دهد و می‌گوید: «تو که در آن مهد‌کودک با یک مشت بچه خردسال سروکار داری چه می‌فهمی؟ من بهتر از همکارانم کار می‌کنم و برای همین آنها دست به یکی کرده‌اند تا بیرونم کنند.»


دل‌آزرده می‌شوم، اما چیزی نمی‌گویم. ناگهان خواهرم انگار چیزی را به یادآورده باشد رو به مادر می‌کند و فریاد می‌کشد: «باز خورش بادمجان درست کردید؟ مگر نمی‌دانید پوست من به بادمجان حساسیت دارد؟ جوش می‌زنم و تا چند روز نمی‌توانم از خانه بیرون بروم.»


مادر می‌خواهد پاسخ دهد، اما پدر آرام چیزی می‌گوید و مانعش می‌شود. خواهرم که صحنه را می‌بیند برآشفته‌تر از پیش می‌شود و رو به پدر می‌گوید: «در گوش مادر چه گفتی‌؟ چه گفتی‌؟ حتما گفتی که من احمق و دیوانه‌ام، یا گفتی بگذار بادمجان‌ها را بخورد تا چند روز از زندگی بیفتد. راستش را بخواهید، احساس می‌کنم هرچه می‌کشم از دست خانواده‌ام است. شما مرا به چاه بدبختی انداختید.»‌ اینها را می‌گوید و خشمگین از جایش برمی خیزد و بسرعت به اتاقش می‌رود.


خواهرم در دوران نوجوانی دختری نسبتا سرکش بود و با بیشتر همسن و سال‌هایش مشکل داشت؛ آنها را حسود می‌خواند و با همه بشدت لجبازی می‌کرد. اما چون دختر زیبایی بود و هوش سرشاری داشت، ما باور می‌کردیم که دیگران به او حسادت می‌کنند. نمرات کلاسی‌اش معمولا از تمام دختران فامیل بهتر بود و بارها از سوی مدرسه تشویق شده بود. اما اخلاق بدش مانع آن می‌شد که ما بتوانیم از وجودش لذت ببریم. متاسفانه رابطه خصمانه‌اش با دیگران روز‌به‌روز بدتر شد. او همواره می‌پندارد که همه انسان‌های دور و برش، دشمنان او هستند که وی را احاطه کرده‌اند. حتی ما اعضای خانواده‌اش که هرگز جز محبت به او، کاری نکرده‌ایم هم در زمره دشمنانش می‌گنجیم.


او به همه شک دارد، از همگان بیزار است، بشدت افسرده شده، میلی به انجام کارهای مفرح و شادی بخش ندارد، تک‌تک خاطرات تلخ را از دوران کودکی تا به امروز به یاد دارد و هرروز آنها را مرور می‌کند، به طرز وحشتناکی زودرنج است و کوچک‌ترین حرکت اطرافیان را به شکلی نادرست تعبیر می‌کند. اما با تمام اینها، او خواهر و همخون ماست و ما او را دوست داریم، چون می‌دانیم ذات خوبی دارد و این رفتارهای تند و گزنده، ناشی از بیماری‌اش است. نگرانش هستیم و با خود می‌اندیشیم آیا ممکن است روزی برسد که او درمان شود؟


پارانویا چیست؟


فرد مبتلا به بیماری پارانویا (سوء‌ظن همراه با توهم) به زمین و زمان شک دارد، احساس می‌کند هرکس او را می‌شناسد برای وی نقشه‌هایی خصمانه می‌کشد، ریاست‌طلب است و حرفش را به زور به کرسی می‌نشاند، بشدت احساس افسردگی می‌کند، چیزهایی را می‌شنود و می‌بیند که واقعیت ندارد، در تکلم مشکلاتی پیدا می‌کند، خشن است و گاه به فکر خودکشی می‌افتد.


بیماری پارانویا نوعی روان گسیختگی مزمن و جدی است و به درمان‌های بلندمدت نیاز دارد. فرد پارانوئید مدام در این فکر است که دیگران به فکر ویران کردن زندگی او هستند و از این رو، وجود هرکسی در اطراف خودش را به منزله یک تهدید برمی‌شمارد. اگر شما هم فردی پارانوئید در خانواده دارید، با عمل کردن به روش‌هایی که به شما ارائه می‌کنیم به بهبود آنها کمک کنید.


محیط را امن کنید: سعی کنید فضای زندگی را تا حدامکان از هر نوع تنش و تشنج خالی کنید. فرد پارانوئید به اندازه کافی از همه چیز واهمه دارد. او تاب تحمل فشارهای زندگی را ندارد و در اثر وحشت‌زدگی، بدترین عکس‌العمل‌ها را از خود نشان می‌دهد. حتی اگر گاهی اتفاق ناخوشایندی مثل تصادف و مانند این رخ می‌دهد، با تمام قوا سعی کنید زیر بال و پر او را بگیرید و به او احساس امنیت بدهید.


از روانپزشک کمک بگیرید: یک روان درمانگر خوب می‌تواند مشکل بیمار پارانوئید را ریشه‌یابی کند و موارد اوهام وی را بدرستی تشخیص دهد. در مواقع ضروری برای بیمار دارو تجویز می‌شود و البته این تجویز باید توسط فرد متخصص صورت بگیرد تا موجب بروز مشکل نشود. فرد پارانوئید نمی‌تواند به تنهایی به خود کمک کند و این شما هستید که باید بنابر دستور پزشک، به تخلیه روحی او کمک کنید. احتمالا بیمارتان برای درمان همکاری نخواهد کرد و شمایید که باید در نهایت ظرافت، دستورات پزشک را اعمال کنید.


به او کمک کنید تصویر ذهنی خوبی از خود داشته باشد: فرد پارانوئید اصرار دارد از خود دفاع و دیگران را محکوم کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این مساله آن است که او به دلیل شرایط روحی‌اش از دیگران زیاد انتقاد شنیده و تصور ذهنی بدی از خود دارد. برای همین اصراردارد از خود دفاع کند و دیگران را آماج اتهامات قرار دهد. شما باید صفات مثبت اخلاقی او را برایش گوشزد کنید و برای کوچک‌ترین کار خوب، تشویقش کنید. کارهای خوبی را که او از بچگی تاکنون انجام داده برایش مرور کنید، اما دقت داشته باشید که افراد پارانوئید باهوشند و اگر ادعاهای شما، ظاهری فریبنده و دروغین داشته باشد، آنها زود می‌فهمند و تشویق شما فایده‌ای نخواهد داشت.


او را از خشم دورکنید: شما که در کنار فرد پارانوئید زندگی می‌کنید، بهترین الگو برای او هستید. هرگز در حضورش خشمگین نشوید و تا حدامکان از خود گذشت و بزرگواری نشان دهید. به او بفهمانید که خشونت و بداخلاقی، صفتی نیست که برازنده یک فرد باهوش و بااخلاق باشد. او را با لذت فروخوردن خشم و بخشیدن دیگران آشنا کنید.


نظر او را نسبت به دیگر انسان‌ها تغییر دهید: فرد پارانوئید عادت داشته به همه مظنون باشد. شما به او بفهمانید که 95 درصد انسان‌ها کاری به کار او ندارند و سرشان گرم زندگی خود است. دلیل نمی‌شود اگر کسی در حال پچ‌پچ با دیگری است، مشغول غیبت کردن پشت سر او باشد.


او را به سمت علایقش هدایت کنید: چیزهایی هستند که او به آنها علاقه دارد. شاید سینما، موسیقی، کتاب، طبیعت یا هرچیز دیگری باشد که شما به عنوان همخانه او از آنها مطلعید. شاید هم چیزهای دیگری باشند که باید از او بپرسید. سعی کنید آنچه را ‌ دوست دارد، برایش تهیه کنید؛ زیرا با داشتن آنها می‌تواند حس مثبتی را تجربه کند که مدت‌ها از آنها دور مانده است.


وی را با اعتقادات مذهبی آشنا کنید: برای او شرح دهید که توکل به خدا تا چه اندازه می‌تواند حلال مشکلات باشد. او را با فعالیت‌های مذهبی آشناتر کنید و برای او ماجراهایی از معجزاتی تعریف کنید که برای انسان‌ها در اثر خواهش از پروردگار و دعاکردن به درگاه وی اتفاق افتاده است. رابطه نزدیک وی با خداوند می‌تواند نقش بسیار مهمی در درمانش ایفا کند.


و در پایان، فراموش نکنید که درمان پارانویا مستلزم زمان و صبر فراوان است. مطمئنا دشواری آن بر شما فشار زیادی را تحمیل می‌کند، اما هرگاه کوه ناراحتی‌ها خواست شما را از پای درآورد، مقاومت کنید و به یاد بیاورید که با کمک به این فرد می‌توانید وی را از چه مهلکه‌ای نجات دهید و به او یک زندگی دوباره ببخشید.


سارا آذرخش / چاردیواری (ضمیمه دوشنبه روزنامه جام جم)منبع : jamejamonline.ir جام جم آنلاین لینک مطلب در سایت منبع

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

مشاوره و سلامت روانی:۵ توصیه غذایی برای جلوگیری از افسردگی

مشاوره و سلامت روانی:7 نشانه پنهان که خبر از «افسردگی» می‌دهد

مشاوره و سلامت روانی:«افسردگی موبایلی» چیست؟/ با داشتن این علائم شما افسرده هستید!

مشاوره و سلامت روانی:وقتی افسردگی را می‌خورید!

مشاوره و سلامت روانی:رویاها از سلامت‌مان چه می‌گویند؟

مشاوره و سلامت روانی:چه بیماری‌هایی بی‌خواب‌تان می‌کند؟

مشاوره و سلامت روانی:این علائم می‌گویند شما سادیسم دارید

مشاوره و سلامت روانی:چرا افسرده می‌شویم؟

مشاوره و سلامت روانی:نتیجه تحقیقات جدید: استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است

مشاوره و سلامت روانی:تنهایی واژه نیست، فاجعه است

مشاوره و سلامت روانی:چالش‌های «فراروانی» در زندگی انسان‌های امروزی

مشاوره و سلامت روانی:حمله وحشت یا ترس ناگهانی؛ علائم و نشانه‌ها

مشاوره و سلامت روانی:مهار پرحرفی

مشاوره و سلامت روانی:موریانه سوءظن در‌ خانه

مشاوره و سلامت روانی:نقش فشار خون و غذای پرچرب در بروز آلزایمر

مشاوره و سلامت روانی:عادتی به نام «ناخن‌ جویدن»

مشاوره و سلامت روانی:«سلفی گرفتن» در گروه اختلالات روانی قرار می‌گیرد

مشاوره و سلامت روانی:با کسی که مدام قهر می‌کند چگونه رفتار کنیم؟

مشاوره و سلامت روانی:چرا بعضی‌ها بیشتر از دیگران می‌خندند؟!

مشاوره و سلامت روانی:جـنــون جــوانــی

مشاوره و سلامت روانی:دیدن چهره‌های خندان شما را خوشبین می‌کند

مشاوره و سلامت روانی:راهکارهایی برای کنترل و مهار احساسات منفی‌

مشاوره و سلامت روانی:خشونت در محل کار

مشاوره و سلامت روانی:اضطراب و استرس، دشمن یادگیری

مشاوره و سلامت روانی:تست خودشناسی: کودک درون شما سالم است یا بیمار؟!

دانش:انتشار جدیدترین تصاویر از قمر زحل

دانش:روش های مختلف رفتار با اجساد مردگان در جهان+عکس

دانش:نبرد الکتروشیمیایی با ویروس هپاتیت

دانش:نسل جدید سلول‌های خورشیدی و آینده کاوش‌های فضایی

دانش:شیشه عمر دایناسورها در گروی زمان

دانش:تصاویر زیبا ازکابین خلبان بوئینگ ۷۴۷

دانش:در انتظار تماشای مـاه نو

دانش:زیر تیغ ربات جراح

دانش:اختراع فوق العاده ناسا برای اولین بار در جهان

اخبار نجوم:بررسی علمی هلال رمضان 1438

دانش:بزرگترین خورشید مصنوعی جهان + عکس

دانش:محصول جدید فولکس واگن+عکس

دانش:رنو کپچر و پژو 2008؛ رقابت تمام فرانسوی

دانش:ربات بادیگارد برای تماشاگران جام‌جهانی ۲۰۱۸+عکس

دانش:فناوری امروز در خودروی 100 سال پیش

دانش:عجیب ترین اختلالات روانی در جهان

دانش:چرا موتور بیش از حد روغن کم می‌کند؟

دانش:سطل زباله دریایی

دانش:نظم را به کمد لباس بیاورید

دانش:جراحی مغز با ربات جراح مغز تنها در دو دقیقه و نیم!

دانش:ساخت آسفالت خودترمیم با قابلیت شارژ خودروهای برقی

دانش:شهر هوشمند+فیلم

دانش:موجودات فضایی چه شکلی هستند؟ + عکس

دانش:وظایف واتر پمپ و دلایل خرابی آن چیست؟

دانش:شیر دریایی دختر بچه را به درون آب کشید +فیلم