مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

مرحله جدید جنگ سایبری را اعلام کرد! ترامپ

۱۳۹۵/۱۰/۱۴ 1380 بازدید
مرحله جدید جنگ سایبری را اعلام کرد! ترامپ
کد مطلب : 392572

مرحله جدید جنگ سایبری را اعلام کرد! ترامپ
اوباما اخیرا دستور داد شبکه کامپیوتری و سیستم مخابراتی کاخ سفید بروز شود تا وقتی که رئیس جمهور منتخب به کاخ سفید آمد از این نظر کمبودی نداشته باشد.
دنیای مجازی با رشدی حیرت آور و انفجاری در 30 سال گذشته بخش قابل ملاحظه ای از محدوده دنیای واقعی ما را بلعیده است و کماکان به پیش میرود. انقلاب دیجیتالی که باعث پیدایش « عصر اطلاعات» شد با وجود محسنات زیاد و غیر قابل انکارش دارای نقطه ضعف بسیار مهمی نیز میباشد. یکی از ارکان ذاتی شبکه های کامپیوتری و اینترت عدم توانمندی آنها در رسیدن به سیستم امنیتی کامل میباشد. نا امنی منابع اطلاعاتی و سیستمهای مخابراتی دیجیتال اصل بسیار با اهمیتی میباشد.
امروزه منابع اطلاعاتی بیشماری «آنلاین» هستند. مثلا تمام خبرگزاریها آرشیو خود را که شامل دریائی از اطلاعات میباشد را از این طریق قابل دسترسی علاقمندان گذاشته اند. فکر میکنید نمیشود به آن دریای عظیم چند قطره اطلاعات دروغ را اضافه کرد؟ واقعیت اینست که براحتی میتوان با تغییر چند کلمه و اضافه یا کم کردن آنها محتوای مطالب در اینترنت را کاملا عوض کرد.
در این رابطه دفاتر و اداراتی که وظیفه جمع اوری اطلاعات را بعهده دارند نظر به حساسیت کارهایشان میبایستی توجه خاصی به این اصل داشته باشند. مثلا کلیه ادارات و دوائری که برای نیروهای مسلح وظیفه جمع آوری اطلاعات را دارند باید برای تامین اطلاعاتی که دارند اکیدا از شبکه ها و سیستم مخابراتی دیجیتالی پرهیز کنند. و حتما اطلاعات خود را از منبع اصلی و از طرق سنتی و مرسوم در دوران پیش از عصر اطلاعات تهیه کنند. تردیدی در سختی و مشقت بار بودن این روش نیست اما ضرورتی بی چون چراست.
ایمن نبودن صد در صد شبکه های دیجیتالی در آینده بسیار نزدیک کابوس هولناکی را برای بشریت به ارمغان خواهد آورد. انقلاب دیجیتالی باعث شد که مردم جهان وابستگی های شدید و منحصرانه به شبکه های کامپیوتری و سیستمهای مخابراتی جدید پیدا کنند. جوانان امروز خیلی بندرت برای کسب اطلاعات به کتابخانه میروند. درصد بسیار زیادی از آنها حتی یکبار به کتابخانه نرفته اند!
بیش از 30 سال است که توسعه منابع اطلاعاتی و ارتباطی غیر دیجیتالی متوقف شده است. در حالیکه نیاز مردم به دسترسی اطلاعات در زندگی روزمره به مرزهای بسیار بالا و باور نکردنی صعود کرده است. باید قبول کرد که در شرایط کنونی بروز اختلال در شبکه های اطلاعاتی و سیستمهای ارتباطی حیات بشر را بخطر میاندازند. روباه مکار بد خوابی برای ما دیده است. با شدت گرفتن جنگ سایبری بزودی هزینه ای که میتواند حتی بیش از آنچه که امروز صرف جنگ معمولی میشود را رقم زند.
دانولد ترامپ اخیرا اعلام کرد که او از سیستم نامه رسانی (1) سنتی و عاری از تکنولوژی های نو استفاده خواهد کرد. بدین ترتیب که نامه را به دست شخص نامه رسان میدهد و او موظف است که نامه را بدست گیرنده برساند. هر کجا که هست. او این روش را وسیله ارتباطی مطمئن و ایمن برای موضوعات خاص و پر اهمیت میداند. شکی نیست که این سیاست جدید از تراوشات ذهنی ترامپ نمیباشد و آنها که نخهای خیمه شب بازی را در دست دارند فرمان چنین کاری را داده اند. در واقع ترامپ اعلام میکند که جنگ سایبری به مرحله بالاتر صعود کرده است.
جالبست بدانید که این روش نامه رسانی هم از نظر امنیتی کامل و بی نقص نیست. زیرا ممکن است ابزار و وسایلی وجود داشته باشند که در راه به مقصد مثلا از طریق ماهواره بتوانند نامه را بخوانند.
در مدت زمانیکه که مبارزه روشنائی بر علیه تاریکی (2) در جریان است موضوع ارتباطات در دورانهای مختلف از اهمیتی خاص برخوردار بوده است. مثلا در ایران به زمانی بر میخوریم که نیروهای گوش به فرمان تاریکی برای شناسائی مبارزان و برنامه های آنها ارتباطات تمام افراد با سواد (3) با یکدیگر را تحت نظر گرفتند. سیستم ارتباطی بین افراد با سواد از طریق نامه بود که عمدتا توسط کاروان هائی که بین شهرها و روستاهای مختلف در تردد بودند حمل میشد. به غیر از شتر در آنزمان وسایل مرسوم نقلیه بین شهری عمدتا گاری و درشکه و اسب بودند. با شروع تفتیش کاروانها ارتباط مستمر بین مبارزین متوقف شد. ارتباط بین تعداد اندکی که در راس جنبش بودند ضرورتی حیاتی داشت. و باعث شد که مطمئن ترین سیستم نامه رسانی ابداع شود.
ایمنی روش نامه رسانی مذکور هنوز بی رقیب مانده است. یک نوجوان که موهای صورتش تازه داشت پدیدار میشد نقش کلیدی در ایجاد مطمئن ترین روش نامه رسانی داشت. او از اعضای خانواده شناخته شده و مورد اعتماد بود و با وجود کمی سن شخصیت بسیار قرص و قایمی داشت. نوجوان مذکور حافظه ای بسیار قوی و احاطه کم نظیری بر زبانهای فارسی و عربی داشت. او بغیر از شهامت فوق العاده اش و قدرت دریافت و درک مطالب مختلف, توانمندی دیکری نیز داشت. او ذاتا صاحب چهره ای بود که معروف است به « صورت بی نقص پوکر باز». مثلا وقتی که او نامه ای را میخواند نمیشد فهمید که آیا او واقعا آنرا میخواند یا فقط به آن نگاه میکند. غریبه ها که او را میدیدند حدس نمیزدند که اصلا سواد داشته باشد.
روش نامه رسانی او از این قرار بود که به خانه فردی که نامه را نوشته بود میرفت و در حضور او نامه را میخواند و به حافظه می سپرد سپس نامه را به نویسنده اش پس میداد و به مقصد نامه مسافرت میکرد. در آنجا اول از هویت گیرنده آن مطمئن میشد بعدا از او قلم و کاغذ میخواست و عین نامه را برای گیرنده مینوشت و تحویلش میداد. هر موقع که جواب نامه نوشته میشد آنرا میخواند, به حافظه می سپرد و به صاحبش پس میداد و به راهش ادامه میداد. حافظه او بقدری قوی بود که میتوانست در یک زمان حامل چندین نامه و چندین جواب نامه باشد. از این طریق بود که از نو جوانی با مبارزه روشنی بر علیه تاریکی آشنا شد و سالها بعد تبدیل به چهره ای شناخته شده در تاریخ شد.

ژ. گ.
14 دیماه 1395

پاورقی
(1)
نامه و نامه رسانی در طول تاریخ از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. داریوش پادشاه هخامنشی اولین کسی است که به اهمیت آن پی برد و 2500 سال پیش فرمان داد که « راه شاهی» ساخته شود. راه شاهی اولین سیستم وسیع نامه رسانی در جهان است.

(2)
مصری های عهد باستان به مبارزه دائمی بین « سِت» و « هورِس» در بیش از یک سند اشاره کرده اند. و آنها را سمبل جنگ بین شب و روز و نشانه وجود مبارزه تاریکی بر علیه روشنائی میدانستند.

(3)
تا قبل از استقرار کامل نظام آموزش و پرورش جهانی کنونی در سال 1964 همیشه افراد با سواد و تحصیل کرده مورد سوء ظن و بی اعتمادی قدرتمندان بوده اند. معروف ترین روشنفکر کشی را « چین» اولین امپراطور چین براه انداخت. زیرا آنرا لازمه حفظ سلطه بر سرزمین وسیع چین میدانست. این توصیه را «سی لی» مشاور ارشدش به او داد.
البته ایرانیان در درک این مطلب کمبودی ندارند چون افراد فهمیده و با سواد همواره با شدت و ضعف متفاوت مورد عناد و دشمنی حکمرانان مستبد بوده اند.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: