مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

آموزش بازار بورس

۱۳۹۴/۰۸/۲۲ 379 بازدید
آموزش بازار بورس
کد مطلب : 36797

بازار بورس چیزی جز یک شبکه عظیم جهانی نیست که گرایش به ساماندهی بازار دارد، جایی که در آن هر روز حجم عظیمی از پول جا به جا می‌شود. در کل بیش از شصت هزار میلیارد یورو در سال معامله می‌شود که بیشتر از ارزش تمام کالا‌ها و خدمات عرضه شده اقتصاد جهان است؛ اگر چه سیب و مسواک دست دوم در این بازار معامله نمی‌شود ولی مشخصا اوراق بهادار هست. اوراق بهادار حق مالکیت دارایی (اموال) است؛ که بیشتر در قالب سهام عرضه می شود. هر سهم نشانه سهامی از شرکت است، اما چرا اصلا سهام معامله می شود؟

اول و مهم‌تر از همه اینکه ارزش یک سهم به شرکت مربوطه بستگی دارد. اگر شما ارزش یک شرکت را یک پیتزا فرض کنید، هرچه در کل سایز پیتزا بزرگ‌تر باشد، هر قسمت از آن هم بزرگ‌تر خواهد بود (با فرض ثابت بودن تعداد قسمت‌ها). به عنوان مثال اگر فیسبوک توانایی افزایش سود دهی خود را با استفاده از مدل‌های جدید تجاری داشته باشد، سایز پیتزای شرکت هم افزایش می‌یابد، و در نتیجه ارزش سهام آن هم بالا می‌رود و قطعا این قضیه برای سهام‌داران خیلی مطلوب است. سهامی که شاید ۳۸ یورو ارزش داشته الان می‌تواند ۵۰ یورو قیمت داشته باشد، وقتی که فروخته بشود هر سهم برابر با ۱۲ یورو سود دارد. اما فیسبوک از این قضیه چه چیزی گیرش می‌آید؟
شرکت می‌تواند با فروش سهام خود بودجه‌اش را افزایش بدهد و سرمایه گذاری بکند، یا تجارتش را گسترش بدهد. برای مثال فیسبوک وقتی وارد بازار بورس شد توانست ۱۶ میلیارد دلار نقدینگی جذب کند. هر چند که معامله سهام دائما بازی شانس است. هیچ کس نمی‌تواند بگوید که کدام شرکت قرار است خوب عمل کند و کدام یک نمی‌تواند. اگر یک شرکت شهرت خوبی داشته باشد سرمایه گذاران هجوم می‌آورند و در عوض شرکتی که شهرت خوبی ندارد و یا عملکرد ضعیفی دارد برای فروش سهامش با مشکل روبرو می‌شود.
stock-market-quotes1
بر خلاف یک بازار معمولی که اشیا را می‌توانید لمس کنید و به خانه ببرید، در بازار بورس فقط اشیا مجازی در دسترس قرار دارند. آن‌ها به صورت قیمت سهام و فهرست وار روی نمایشگر نشان داده می‌شوند. این قیمت ها می‌توانند در عرض چند ثانیه بالا بروند و یا سقوط کنند. بنابراین سهام داران باید به سرعت عمل کنند تا موقعیتی را از دست ندهند. حتی یک شایعه ساده می‌تواند منجر به سقوط سریع تقاضای سهام بشود؛ بدون این که حتی ارزش واقعی شرکت در نظر گرفته شود. قطعا برعکسش هم می‌تواند اتفاق بیافتد. اگر گروه بزرگی از مردم سهام‌های ضعیف را بخرند؛ مثلا فقط بخاطر این که پتانسیل خوبی را در پس ایده‌ای می‌بینند و در نتیجه ارزش آن سهام بالا می‌رود. مخصوصا شرکت های نوپا می‌توانند از این قضیه بهره ببرند. اگر چه ممکن هست که فروش آن ها کم شود، ولی می‌توانند با جایگزین کردن سهامشان(فروش سهام) پول نقد به دست بیاورند. در بهترین سناریو این اتفاق می‌تواند منجر به حقیقت یافتن ایده‌هایشان شود و در بدترین سناریو، فقط یکسری ایده‌های پوچ شکل گرفتند که از آخر هم هیچ چیزی از آن‌ها حاصل نمی‌شود و در مواردی که این ایده‌ها حباب هستند، بالاخره خواهند ترکید.
ارزش ۳۰ شرکت بزرگ آلمان خلاصه شده در چیزی است که با عنوان DAX شناخته می‌شود. DAX نشان می دهد که هر کدام از این شرکت ها و در حالت کلی اقتصاد چه میزان وضعیت خوب یا ضعیفی دارند. بازار بورس همچنان در کشور های دیگر شاخص های خودشان را دارند و تمام این بازار ها با یکدیگر، یک بازار شبکه‌ای جهانی می‌سازند.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: