مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

علم فروشی

۱۳۹۵/۰۸/۱۲ 776 بازدید
علم فروشی
کد مطلب : 362534

گاهی به چرایی دروغین بودن تحقیقات دانشجویی و علم فروشی در ایران
تقریبا یک دهه است که در رسانه های خارجی و داخلی عنوان می شود که علم فروشی در جریان است و افراد به جای اینکه خود به عنوان محقق اثری را ایجاد نمایند اقدام به پرداخت پول به موسسات پژوهشی می نمایند و در مدت زمان کوتاهی مقالات، کتب و سایر آثار علمی نامعتبر و اکثرا تغلبی خود را تحویل می گیرند و در مسیری که به آن نیاز دارند مورد استفاده قرار می دهند. خواه این مسیر برای پذیرفته شدن در مقاطع تحصیلی باشد و خواه این مسیر گذراندن پایانامه کارشناسی ارشد یا دکترا باشد. حال باید دید دلایل این وضعیت چیست. آیا از بین رفتن روحیه پرسشگری در زمینه علم باعث این مشکل شده است؟ آیا نبود امید به آینده شغلی این وضعیت را ایجاد کرده است و آیا نبود حمایت مالی و علمی از دانشجویان این وضعیت را ایجاد کرده است؟ و شاید از همه مهمتر نبود همکاری سازمانها، ادارات، مراکز خصوصی و دولتی باعث این وضعیت شده است؟ در ادامه می توان هزاران سوال دیگر را نیز مطرح نمود که از ریشه های به وجود آمدن وضعیت علم فروشی در ایران است. علم فروشی یک وضعیت یا مسئله اجتماعی است که به مانند سایر مسائل اجتماعی دارای عوامل و ریشه های گوناگون است و بایک دید تک بعدی و یک طرفه نمی توان به آن نگاه کرد. در زیر به یکی از ده ها دلیل این مسئله اجتماعی از دیدگاه یک دانشجو پرداخته می شود.
کسانی که در عرصه تحقیق و مخصوصا طرح های تحقیقاتی فعالیت داشته اند به خوبی می داند که نحوه فعالیت در مسیر یک تحقیق زمانبر و هزینه زا و به شدت پرنوسان است و شاید سرانجام تحقیق چندان جالب توجه نباشد و یک اشتباه یا مانع کوچک باعث در هم ریختن شیرازه تحقیق شود. از بعد هزینه، تحقیقات و طرحهای پژوهشی حداقل بین 10 تا 40 میلیون تومان بودجه را مصروف خود می کنند، که این هزینه ها از تدوین پرپوزال پیشنهادی طرح تا ارائه نتایج نهایی طرح با توجه به روش و نمونه و جامعه آماری طرح متغیر است. و افراد مشارکت کننده در این تحقیقات با توجه به زمان صرف کرده در طرح مورد نظر حقوق یا دستمز دریافت می کنند. حال تصور کنید دانشجویی و آن هم نه در مقطع لیسانس بلکه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نبود منبع درآمد و حمایت مالی موضوعی را به دست می گیرد و اقدام به تحقیق می کند. در این راه از فیلتر های گوناگون باید عبور کند که انرژی، زمان و پس انداز ها و منابع او را تحلیل برده و هر چه بیشتر او را به سوی عدم صداقت و نادیده گرفتن اخلاق پژوهش سوق می دهد.
یک پروپزال پایانامه کارشناسی ارشد از لحظه تدوین با سلایق و موانع گوناگون علمی و غیر علمی رو به رو می گردد تا به مرحله تصویب در شورای دانشکده در شورای پژوهشی دانشکده برسد. بعد از تصویب در شورای پژوهشی فعالیت دانشجو برای انجام تحقیق ادامه پیدا می کند. اگر موضوع مورد نظر مرتبط با سازمان یا نهاد خاصی باشد که کسب مجوز برای فعالیت در محیط سازمان یا نهاد را لازم داشته باشد حداقل بین 1 تا 2 ماه به طول می انجامد که سازمان یا نهاد مربوطه در بهترین حالت به دانشجو یا محقق اجازه فعالیت بدهد. که از دلایل به وجود آمدن این وضعیت می توان به نبود قوانین و خط مشی های یکسان وشفاف اشاره نمود که موانع متعددی را بر سر راه تحقیق دانشجو ایجاد می کند. از مهمترین فیلترها که مانند هفت خان رستم است و دانشجو باید آن را طی کند واحد حراست سازمان یا نهاد مورد نظر است که در اکثر مواقع با اعمال نظر بدون آگاهی و تخصص باعث عقیم ماندن تحقیقات دانشجویی و سایر تحقیقات می شوند. به این امر مهم باید هزینه های مربوط به رفت و آمد، تایپ و تکثیر ابزارآلات تحقیق و سایر مخارج از جمله پرداختی هایی که فرد پرسشگر در برخی موارد باید به پرسش شونده پرداخت کند را باید اضافه نمود. حال در این وضعیت یک دانشجو باید چه کند؟ آیا باید خود و جوانی خود را صرف تحقیق مورد نظر کند در قبال اینکه جامعه هیچ ارزشی برای آن قائل نیست؟ یا اینکه باید روی به عدم صداقت بیاورد و اخلاق پژوهش را کنار گذارد و در عرصه خرید و فروش علم وارد شود؟ قضاوت با شما.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: