مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

هفت عادت که باعث باهوش شدن شما خواهد شد

۱۳۹۵/۰۸/۱۰ 9963 بازدید
هفت عادت که باعث باهوش شدن شما خواهد شد
کد مطلب : 362460


با انجام چه فعالیت هایی میتونیم ضریب هوشیمون رو افزایش دهیم ؟

سابقأ مردم این باور رو داشتند که افراد با سطح مشخصی از هوش متولد میشوند و هر کاری که تو زندگی میتونستند انجام دهند مربوط به استعداد پنهانی آنها بوده است . دانشمندان اکنون ثابت کرده اند که میتونیم استعداد ذاتی مون رو افزایش دهیم و از انجام کارها مون لذت ببریم . ما حالا میدونیم که با یادگرفتن مهارت های جدید مغز مسیر های عصبی جدید بوجود میآورد که باعث سریعتر و بهتر کار کردن آن میشود .
در زیر لیستی از هفت سرگرمی که باعث باهوش تر شدن شما خواهد شد و همچنین دلایل آن ها را برایتان آورده ایم .

۱) نواختن ساز

نواختن یک موسیقی به بهبود قوه خلاقیت ٬ مهارت های تحلیلی ٬ یادگیری زبان ٬ ریاضی ٬ مهارت های حرکتی ظریف و خیلی چیز های دیگر کمک خواهد کرد . درحالی که همه اینها مزیت بزرگی هستند ٬ برخی افراد معتقدند که انجام ورزش های گروهی نیز ممکن است بسیار موثر باشد . تاثیری که نواختن ابزار های موسیقی روی مغزدارند، دیگر فعالیت ها چنین تاثیری ندارند . ابزار های موسیقی عضوی که با نیمکره های مغز در ارتباط است رو توسط بوجود آوردن اتصال جدید تقویت میکند . عضو بهبود یافته به انجام فعالیت های اجرایی ٬ حافظه ای ٬ حل مشکلات و عملکرد کلی مغز رو بدون در نظر گرفتن سن شما کمک میکند .

۲) مطالعه کردن

مطالعه کردن فواید زیادی دارد ،فرقی نمیکند که مشغول خواندن رمان باشید و یا مجله علمی . مطالعه کردن استرس رو کاهش میدهد و حس خوبی رو به شما منتقل میکند و باعث افزایش هوش شما خواهد شد. مطالعه کردن میتونه به حل مشکلات شما کمک کند و افزایش آگاهی شما با مطالعه کردن میتونه به بهبود زندگی روزمره شما کمک کند .
در شغلتون نیز موثر خواهد بود و باعث بهتر شدن شناخت شما و اینکه چگونه کار ها رو انجام دهید و مهارت های مدیریتی شما رو بهتر خواهد کرد .


۳) به طور منظم ورزش کردن

ورزش کردن به طور نامرتب و گه گاهی باعث بهبود قدرت هوشی شما نخواهد شد . تمرین منظم بسیار موثر تر از تمرین سخت و نامنظم است . با تمرین منظم سلول ها با BDNF ( پروتینی که به حافظه ٬ یادگیری ٬ تمرکز کردن ٬ تمرکز و شناخت کمک میکند و برای مغز بسیار مفید است) پر میشود . برخی دانشمندان اعتقاد دارند که نشستن به مدت طولانی تأثیر عکس دارد و در حقیقت مانع از این میشه که مغزمان به درستی کار کند و عملکرد مغز رو کاهش میدهد .

۴) یادگیری زبان جدید

حل کردن معما رو برای بهبود حافظتون فراموش کنید و در عوض زبان جدید یاد بگیرید . تحقیقات نشان میدهند که افراد دو زبانه در حل کردن معما و پازل بهتر از افرادی هستند که فقط یک زبان را آموخته اند . یادگیری موفقیت آمیز زبان جدید مغز رو قادر میسازد تا کارهای ذهنی مانند مهارت های اجرایی رو بهتر انجام دهد . علاوه بر این صحبت کردن حداقل به دو زبان تأثیر مثبتی روی درک و شناخت محیط اطرافتان میگذارد و توجه و تمرکز شما رو افزایش خواهد داد . پزشکان به برخی افراد توصیه میکنند که اگر میخواهند پیشرفت کنند باید به زبان دیگری نیز تسلط داشته باشند تا قدرت عملکرد ذهنیشون افزایش پیدا کند .

۵) مرور آموخته ها

اغلب دانش آموزان و یا دانشجویان باهوش برای امتحان خودشون رو آماده میکنند و برای روز امتحان به نظر میرسه که تسلط کامل به موضوع امتحانی دارند . مشکل یادگیری ما اینه که به سرعت چیزهایی که آموختیم رو فراموش میکنیم کم پیش میاد که آموخته های درسی مون رو بعد از یه مدت به یاد داشته باشیم . یکی از دلایلی که یادگیری زبان خارجی مارو باهوش تر میکنه اینه که نیازمند یادگیری گروهی است . به این دلیل که زمانی که داریم مهارت های یادگیری زبان خارجیمون رو افزایش میدهیم ٬بارها و بارها آموخته هایمان تکرار میشوند ٬ گرامر ٬ دامنه لغاتی که یاد میگیریم به تعداد بیشمار تکرار میشود .
سعی کنید هر روز لغات آموخته رو بکار ببرید حتی سعی کنید با خودتون صحبت کنید زیرا هم به زبان خارجی بیشتر تسلط پیدا میکنید هم ذهنتون باز تر میشه . سعی کنید به کتاب هاتون مراجعه کنید و توجهتون رو نیز افزایش دهید .۶) انجام فعالیت های مغزی

سودوکو ٬ پازل ٬ معما ٬شطرنج ٬ بازی های گروهی و فعالیت های شبیه به این قدرت مغز و عصب رو افزایش میدهد . این فعالیت شامل انواع تغییرات در مسیر های عصبی و سیناپس است .زمانی که سلول های عصبی به روش های جدید پاسخ میدهند اجازه میدهد تا چیزهای جدید رو از دیدگاه و درک متفاوت ببینیم . از مدل های مختلف آگاه میشیم و توانایی شناختیمون افزایش پیدا میکند . این رو در نظر بگیرید که سیستم عصبی شامل اختلالاتی چون وزوز کردن گوش است ، افزایش توانایی گوش کردن میتونه به جلوگیری از چنین شرایطی کمک کند . افرادی که سیستم عصبی قویتری دارند ثابت شده که کمتر مضطرب و یا افسرده میشوند ٬ این افراد بسیار سریع تر یاد میگیرند و حافظشون بسیار قوی تر از دیگر افراد است .

۷) مدیتیشن

در سال ۱۹۹۲ دالای لاما از ریچارد دیویدسون دانشمند بزرگ دعوت کرد تا روی امواج مغزی وی در زمان تفکر کردن مطالعه کند تا متوجه شود کجا او میتونه امواج مغزی خاصی تولید کند . زمانی به نتیجه رسیدند که با تفکر و تمرکز امواج مغزی وی نشان میدهد که عمیقأ در حال تفکر بوده است . مدیتیشن باعث باهوش تر شدن افراد میشود زیرا از طریق مدیتیشن میتونیم امواج مغزی مون رو کنترل کنیم . ایده کلی اینه که قدرت مغز میتونه بیشر گسترش پیدا کند و با تلاش میتونیم به بهبود توانایی مغزمون کمک کنیم . فعالیت های گوناگون مناطق مختلف مغز رو تحریک میکنند. بنابراین با بهبود نقاط ضعفمون میتونیم بینظیر باشیم و حافظمون نیز افزایش پیدا خواهد کرد. تمرکز کردن روی بهبود توانایی مغز پیشنهاد خوبیه برای کسی که حس میکنه کمی توانایی مغزیش کاهش پیدا کرده است . همچنین با انجام فعالیت های مغزی میتوان از بروز آلزایمر در کهن سالی جلوگیری کرد .

ترجمه و منبع

((سایت تخصصی دوترکه ))
http://2tarke.com/5837/7-hobbies-make-you-smarter/
source :entrepreneur

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: