مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

چرا نباید از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید؟

۱۳۹۵/۰۷/۱۹ 632 بازدید
چرا نباید از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید؟
کد مطلب : 357318

امروزه بیشتر افراد از صابون‌های آنتی باکتریال استفاده می‌کنند؛ زیرا فکر می‌کنند مزایای زیادی برای سلامتی در بردارد. با این حال این عقیده درست نیست!


برچسب آنتی باکتریال روی اکثر صابون‌ها و مایع‌های دستشویی باعث گمراهی مصرف‌کنندگان می‌شود؛ به طوری که بیشتر افراد فکر می‌کنند این صابون‌ها آن‌ها را سالم‌تر نگه خواهد داشت و از آن‌ها در برابر میکروب‌ها و باکتری‌ها محافظت خواهد کرد. با این حال، در واقع اداره غذا و داروی ایالت متحده آمریکا توصیه می‌کند که مردم برای شستشوی دستان خود از صابون ساده و آب استفاده کنند.

در ۷۵ درصد صابون و مایع‌های دستشویی آنتی باکتریال از نوعی ماده شیمیایی به نام تریکلوزان به عنوان یک ماده فعال استفاده می‌شود.

به غیر از تریکلوزان، مواد شیمیایی مضر دیگری نیز در بسیاری از صابون‌های آنتی باکتریال وجود دارد، مانند تریکلوکاربان، بوتوکسیاتانول-۲، بیس فنول A، D- لیمونن، پارابن، فتالات و کلرید.

در ادامه به چند دلیل برای اینکه چرا نباید از صابون‌های آنتی باکتریال استفاده کرد، اشاره می‌کنیم:

1. عملکرد غدد درون‌ریز را مختل می‌کند

تحقیقات متعدد نشان داده است که تریکلوزان که یکی از مواد شیمیایی اصلی موجود در صابون‌های ضد باکتری است، با تنظیم هورمون تیروئید بدن تداخل دارد. تریکلوزان شبیه به هورمون‌های ترشح‌شده از غده تیروئید است. از این رو به گیرنده‌های تیروئید متصل شده و منجر به عملکرد غیرطبیعی تیروئید می‌شود.

2. تعادل هورمون‌ها را برهم می‌زند

مواد شیمیایی مضر در صابون‌های آنتی باکتریال می‌توانند آرایش هورمونی سلول‌های انسان و حیوان را تغییر دهند. در واقع، تریکلوزان می‌تواند بر غده‌هایی مانند پروستات که توسط تستوسترون تنظیم می‌شود، تأثیر بگذارد. این امر می‌تواند باعث بزرگ شدن پروستات شود.

3. در برابر باکتری‌های جدید مؤثر نیست

یکی از دلایل اصلی برای استفاده از محصولات ضد باکتری کشتن میکروب‌ها و باکتری‌هایی است که فرد با آن‌ها در تماس است. با این حال، با این کار، بدن به طور طبیعی در برابر باکتری‌های جدید مقاومت نمی‌کند و مانند آنتی‌بیوتیک، استفاده طولانی‌مدت از صابون‌های آنتی باکتریال ممکن است حتی باکتری‌ها را مقاوم‌تر کند و بدن شما دیگر نتواند در برابر باکتری‌های مقاوم ایستادگی کند.

4. باعث خشکی پوست می‌شود

استفاده از صابون‌های آنتی باکتریال، به ویژه برای شستن دست‌ها، پوست را خشک می‌کند. در واقع، افرادی که پوست خشک دارند، باید از این نوع صابون‌ها پرهیز کنند.

تریکلوزان رطوبت پوست را از بین می‌برد و باعث خشکی پوست می‌شود که علائمی از جمله خارش خفیف، قرمزی، سوزش و پوسته‌پوسته شدن را به وجود می‌آورد.

نکته: همواره بعد از شستن دست‌های خود با صابون، از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

5. مصرف‌کننده را مستعد آلرژی می‌کند

اگر برای محافظت از کودکان خود در برابر میکروب و باکتری‌ها از صابون آنتی باکتریال استفاده می‌کنید، سخت در اشتباهید؛ زیرا تریکلوزان که عنصر کلیدی این صابون‌ها به شمار می‌آید، باعث افزایش آلرژی در کودکان می‌شود.

استفاده از صابون آنتی باکتریال می‌تواند در توسعه سیستم ایمنی بدن کودک تأثیر بگذارد و آن‌ها را بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی‌های خاص، به ویژه تب یونجه کند.

6. به رشد جنین آسیب می‌رساند

تریکلوزان می‌تواند در جنین مشکلات رشدی به وجود آورد و منجر به نقص هنگام تولد و تأخیر در رشد پس از تولد شود.

7. منجر به افزایش وزن می‌شود

باورش کمی سخت است؛ اما صابون‌های آنتی باکتریال می‌توانند یکی از دلایل افزایش وزن باشند.

تریکلوزان می‌تواند باعث افزایش وزن شود. این ماده شیمیایی اغلب توسط دامداران برای افزایش وزن حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به علاوه، تریکلوزان باعث اختلال اثرات غدد درون‌ریز می‌شود که می‌تواند افزایش وزن را به وجود آورد.

8. به محیط‌زیست آسیب می‌رساند

صابون‌های آنتی باکتریال مملو از مواد شیمیایی هستند و این مواد وارد سیستم آب شده و آن را آلوده می‌کنند.

همچنین به نظر می‌رسد که این مواد شیمیایی جلبک‌ها و زندگی دریایی را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند.

نویسنده: پریا اقدامی

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: