مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

آیا خرید درمانی می تواند در درمان افسردگی موثر باشد؟

۱۳۹۵/۰۷/۱۳ 306 بازدید
آیا خرید درمانی می تواند در درمان افسردگی موثر باشد؟
کد مطلب : 357021

در یک تحقیق صورت گرفته در امریکا مشاهده شده بیش از نیمی از مطالعه شوندگان ( شامل 62 درصد از زنان و 40درصد مردان ) تایید کرده‌اند که به خرید رفتن و خریدن خرده ریزها در بهبود حالتشان موثر بوده و بعد از خرید حس خوبی به آنها دست داده‌است. ما در اینجا به چند اتفاق که در اثر خرید کردن در ما رخ می‌دهد اشاره می‌کنیم.

کاهش دوره‌ی انتقال
زمانی که برای شخصی اتفاق ناگوار و ناراحت کننده‌ای رخ می‌دهد مدتی زمان لازم است تا شخص با شرایط جدید خود کنار بیاید، مثلاً کسی که در محیط کار دچار مشکل و ناراحتی شده، وقتی به سراغ خرید میوه یا لباس یا خودکار یا هر وسیله‌ی دیگری می‌رود، کمتر از قبل فرصت پیدا می‌کند به مشکلات و دغدغه‌ها و ناراحتی‌های قبلی خود، فکر کند و همین امر موجب می‌شود وی راحت تر بتواند شرایط جدید خود را درک کند

حس لذت و آرامش
احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از خریدن چیزی که دوستش دارید یا مدت ها برای خریدنش صبر کردید واقعاً خوشحال شوید، جالب است بدانید خرید، می‌تواند به آزاد شدن دوپامین در مغز منجر شود و اثر ایجاد جریان زیاد دوپامین، مشابه لذتی است که در مصرف مواد مخدر دست می‌دهد.

قدرت تصمیم‌گیری
تحقیقات نشان داده است وقتی شما برای خرید بین دو جنس دچار تردید می شوید، سعی می‌کنید با سنجش آن دو، جنس بهتر و مناسب‌تری را انتخاب کنید، همین تصمیم‌گیری در سایر فعالیت‌ها هم می‌تواند به کمک ما بیاید و در انتخاب بهتر ما را یاری کند.

افزایش اعتماد به نفس
برای اغلب ما اتفاق افتاده که درباره محتوای یک کتاب بر اساس جلد آن قضاوت کرده باشیم، این مورد درباره‌ی انسان‌ها هم صادق است، تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که ما تا وقتی با کسی مراوده نداشته باشیم از ظاهر و لباس او در مورد وی قضاوت می‌کنیم. محققان به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که برای یک موقعیت شغلی جدید یا یک اتفاق مهم لباس جدید و مناسبی می خرند از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار می‌شوند.

افزایش خلاقیت و زیبایی‌شناسی
محققان با بررسی افرادی که حداقل یکبار در هفته به خرید میروند حتی اگر چیزی هم خریداری نکنند، به این نتیجه رسیده‌اند که آنها در جزییات دقیق‌تر شده و حس زیبایی شناسی آنها برانگیخته می‌شود و در ترکیب رنگ‌ها و زمینه‌ها نسبت به سایر افراد از خلاقیت بیشتری برخوردارند.

نتیجه‌گیری
اما با توجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم، هنوز روانشناسان در استفاده از واژه‌ی خرید درمانی تردید دارند، چرا که بیشتر مطالعات نشادن داده این حس خوب بعد از خرید کردن معمولاً در خرید های کوچک بما دست می‌دهد و در خریدهای گران قیمت حتی ممکن است نتیجه عکس باشد. همچنین خرید کردن یک راه حل موقتی برای تغییر حالت است و در بلند مدت مانند اعتیاد به الکل میتواند مضر باشد. در اخر نتیجه می‌گیریم بی‌رویه خرید کردن هم برای روان شما و هم برای جیب شما می تواند مضر باشد.منبع:مینی فید

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

اسراری که آقایان باید درباره ارضای جنسی خانمها بدانند (18+)

آیا به رابطه شکست خورده یمان برگردیم؟

استعداد

جالب ترین موارد علمی برای جذاب تر شدن

علائم استرس

همسرتان را فراری ندهید!

علمی

روش های طلایی برای رسیدن به آرامش

هفت عادت که باعث باهوش شدن شما خواهد شد

بازنگری شادی و ناشادی در عادات مردم

مازوخیسم چیست؟

شخصیت خانمها را از روی کیفشان بشناسید!

راه خوشبختی نزدیک است!

اخبار تلویزیون با روح و روان ما چه می کند؟!

بهترین راه های جذب مردان که خانم ها باید بدانند!

چرا باید به فرزندان مسئولیت داد؟

چطور مرد مورد علاقه یتان را مشتاق ازدواج کنید؟

شکست عشقی را چگون درمان کنیم؟!

راهنمایی هایی مهم جنسی برای آقایان

منشاء دردهای واژینالی در اولین رابطه جنسی

آنچه که باید در مورد شب زفاف بدانید!

علاقه هایی که تعلق خاطر نمی آورد!

اعتیاد به پورنوگرافی قبل و بعد از ازدواج

مردان چگونه باید انتقادات جنسی خود را مطرح کنند!؟

قهرمان داستان زندگی خود باشید