مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

مردم بزرگترین سرمایه در حفاظت از طبیعت و حیات وحش هستند

۱۳۹۵/۰۴/۳۱ 273 بازدید
مردم بزرگترین سرمایه در حفاظت از طبیعت و حیات وحش هستند
کد مطلب : 310314

ایلام - ایرنا - شیطان می گوید و آنان را گمراه می کنم و به آرزوها سرگرم می سازم و دستور می دهم که گوش چهار پایان را بشکافند و آفرینشِ خدایی را تغییر دهند و هر کس شیطان را به جای خدا ولی خود برگزیند زیان آشکاری کرده است. (سوره نساء آیه 119)
[مردم بزرگترین سرمایه در حفاظت از طبیعت و حیات وحش هستند]

به گزارش ایرنا، خداوند قهار جهان هستی را بر مدار نظم و قانون خاصی آفریده است که هر گونه دست بردن در این نظم توسط بشر موجب برهم زدن آن و ایجاد اختلال در سیر طبیعت زمین می شود.
گرم شدن زمین، وجود ریزگردها، بروز انواع آفات گیاهی و جنگلی، آتش سوزی در عرصه ها، پیدایش انواع بیماری ها در بین وحوش از مواردی است که عامل انسانی زمینه ساز پیدایش آنها است.
در دین مبین اسلام به نص آیات متعدد قرآن کریم و روایات و احادیث اهل بیت (ع) به حفظ و حراست از زمین، آب، انواع گیاهان و درختان، وحوش و جانواران سفارش های اکیدی شده و این مساله بیانگر ارزش و اهمیت این مخلوقات جاندار و بی جان است که هر کدام نقشی کلیدی در ادامه حیات این کره خاکی دارند.
متاسفانه هستند افرادی که با وجود آگهی از اهمیت سلامت طبیعت یا از روی جهل و بی مبالاتی کمر همت به نابودی انفال خداوند می بندند و با تخریب اراضی طبیعی، قطع یا سوزاندن گیاهان و درختان و با کشتن یا زنده گیری وحوش به انفال و این نعمت های خدادادی دهن کجی می کنند.
در این میان استان ایلام با وجود گستره کم جغرافیایی به لطف و عنایت کردگار توانا از پوشش گیاهی و جانوری مناسب و متنوعی برخوردار است و نکته قابل توجه علاقه و توجه ذاتی مردم این سامان به طبیعت و وحوش است.
این استان که مردم آن با طبیعت و داشته هایش عجین شده و انس عمیقی به آن دارند همواره در زمره استان هایی قرار دارد که به طور معمول کمترین خسارت زیست محیطی از جانب عامل انسانی به آن وارد می شود.
قائم مقام مدیرکل و رئیس اداره حقوقی منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام در این خصوص می گوید: در استان ایلام با تنوع پوشش گیاهی و جنگلی فرهنگ سازی حفاظت و حراست از این میراث طبیعی توسط مردم و بهره برداران موثرتر و دارای بازخورد بیشتری نسبت به برخورد قهری و بخشنامه ای است.
صمد رئیسی افزود: مردم طبیعت دوست ایلام همواره پای ثابت حمایت و حراست از انفال طبیعی و خدادادی بوده و این موضوع را بارها در عمل ثابت کرده اند که طبیعت و درختان و پوشش گیاهی را جزیی از زندگی و حیات خود می دانند تا ایلام با وجود بهره مندی از طبیعت متنوع در زمره استان های با درصد اندک تخریب و تجاوز به طبیعت قرار گیرد.
به گفته وی، تعیین و افزایش سقف مجازات های کیفری و حقوقی برای متجاوزان به طبیعت باعث تاثیرگذاری مثبت این آیین نامه ها شده و البته باید مقدار و نوع این مجازات ها برای پیشگیری بیشتر از دست درازی به عرصه های طبیعی افزایش تساعدی داشته باشد.
رئیسی یادآور شد: مجازات و کیفر برای هر فرد آگاه و هوشمندی بازدارندگی و بازخورد دارد و تنها عده کمی از روی کینه یا جهالت ذاتی و ضعف و فقر درک آنها از اهمیت منابع طبیعی با وجود مجازات های کیفیری و حقوقی به حریم طبیعت و عرصه های طبیعی دست یازی می کنند که به طور قطع برخورد قانونی درباره اینگونه افراد اجرا می شود.
وی تاکید کرد: بر اساس مفاد قانون و طبق شرع مقدس تخریب، تجاوز و تصرف منابع طبیعی امری غیر قانونی و غیر شرعی است که با متخلف برابر قانون برخورد قاطع می شود که در این راه دستگاه قضایی و نیروی انتظامی همکاری قابل تقدیر و مناسبی با منابع طبیعی دارند.
وی در ادامه به تشریح مواد 42 تا 49 و 55 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع اشاره و اظهار کرد: بر اساس محتوای این ماده ها هر گونه خسارت، تخریب، دخل و تصرف به انفال و منابع طبیعی به موجب قانون پیگرد کیفری از جمله حبس، جزای نقدی، اعاده وضع به حال سابق، رد مال، ابطال گواهینامه رانندگان حامل محصولات جنگلی، محکومیت حقوقی نظیر پرداخت خسارت در پی دارد.
طبق قانون تهیه چوب، هیزم، ذغال، بریدن، ریشه کن کردن درختان و نهال ها، بریدن، ریشه کن کردن بوته ها، خارها و درختچه های بیابانی، کویری و کوهستانی در مناطق کویری و بیابانی، حمل و قاچاق این فرآورده های جنگلی، چرای احشام، ایجاد آتش در مزارع و باغ ها که منجر به آتش سوزی جنگل یا مرتع شود، روشن کردن آتش در تنه درخت جنگلی یا ایجاد آتش سوزی عمدی از جمله مفاد این قوانین است.
رئیسی گفت: مطابق ماده 47 قانون حفاظت و بهره داری از جنگل ها و مراتع کشور هر کس در جنگل عمدی آتش سوزی ایجاد کند به حبس سه تا 10 سال محکوم می شود و در تبصره ذیل این ماده قانونی در موقع آتش سوزی در جنگل ها همه ماموران دولتی کشوری و لشکری و شهرداری ها در مقابل تقاضای ماموران منابع طبیعی موظف هستند با همه امکانات و تجهیزیات در مهار آتش کمک کنند.
وی یادآور شد: بر اساس ماده 45 آتش زدن نباتات در مزارع و باغ های داخل و مجاور جنگل و پس چرای مزارع بدون نظارت ماموران منابع طبیعی ممنوع است اگر در صورت بی مبالاتی آتش در عرصه ها ایجاد شود مسئولیت کیفری و مدنی در پی دارد.
رئیسی با یادآوری این نکته که نباید میزان خسارت، جریمه و مجازات آسیب رسانی به طبیعت کمتر از نفع متصرف باشد، افزود: هیات وزیران در سال 82 سقف میزان جرایم و محکومیت متخلفان منابع طبیعی را به حدود 10 برابر افزایش داد که البته در هر استان بنا به دستورالعمل سازمان طبق میزان خسارت وارده با متخلف برخورد می شود.
وی گفت: یکی از مجازات های دارای بازدارندگی قانون گذار این است که فرد متخلف از سوی مراجع قضایی در مدت محکومیت خود در عرصه های طبیعی بدون دریافت دستمزد کار کند که این اقدام در ترغیب فرد خاطی برای حفظ طبیعت و انس بیشتر وی با عرصه ها می تواند موثر باشد.
رئیس اداره حقوقی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام اظهار کرد: در سال های اخیر هرگونه آسیب رسانی به طبیعت استان بشدت کاهش یافته که این امر نشان از افزایش سطح فرهنگ طبیعت دوستی مردم دارد البته نباید نقش موثر و مفید انجمن های مردم نهاد فعال حوزه طبیعت و مسئولان اداره کل و استان نادیده گرفته شود.
در سال گذشته در موضوع تخلفات مندرج در قانون حفاظت و بهره برداری 962 پرونده تشکیل شد که در قالب 133 فقره پرونده بیش از 62 میلیون مترمربع از اراضی که در طول سال های متعدد مورد تصرف غیر قانونی قرار گرفته بود خلع ید شد و همچنین به موجب حکم دادگاه مبلغ 927 میلیون و 669 هزار ریال خسارت وصولی از متخلفان به خزانه دولت واریز شد.
همچنین در همین سال مبلغ وصول شده از دستگاه های اجرایی خسارت رسان به منابع طبیعی بر اساس ماده 12 بیش از 36 میلیارد و 615 میلیون ریال بوده و در سال گذشته بر اساس مفاد مواد 42 تا 49 و 55 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در مجموع 757 پرونده تخلف در استان ایلام تشکیل شد.
در راستای مصوبه های شورای حفظ حقوق بیت المال و شورای حفاظت از اراضی ملی حدود چهار هزار و 619 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی که غیر قانونی مورد تعدی و تصرف قرار گرفته بودند خلع ید شد که نصب بنچ مارک و حفر خندق محدوده آن عرصه ها محصور و تحت حفاظت قرار گرفت.
از گستره 2 میلیون هکتاری استان ایلام یک میلیون و 800 هزار هکتار آن را عرصه های طبیعی تشکیل داده است.
مسئول حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام نیز می گوید: جرایم مربوط به تخلف های حوزه محیط زیست همچون شکار، صید و تخریب زیستگاه به علت افزایش چندین برابری یک عامل بازدارنده مناسب است.
محسن موسی بیگی افزود: افزونی جرایم به نوعی شکارچیان و متخلفان را از انجام هر گونه هنجچار شکنی زیست محیطی بازمی دارد چرا که پرداخت این جرایم سنگین و چندین برابری از توان و عهده بیشتراین افراد متخلف خارج است.
وی تاکید کرد: البته عمده مردم و حتی شکارچیان متخلف به اهمیت وجود حیات وحش و حفظ سلامت این موجودات زنده واقف هستند و هدف عده کمی که این اصول را رعایت نمی کنند در واقع کشتار وحوش نیست بلکه نیت آنها تقابل با محیط زیست و شخص محیط بانان هستند که نمونه بارز آن نیز کشته شدن سه محیط بان مناطق جنوبی کشور در هفته گذشته بدست شکارچیان کینه توز بود.
وی با بیان اینکه در استان ایلام وجود این گونه افراد هنجارشکن شاید انگشت شمار و بسیار اندک باشد، یادآور شد: در ایلام تخلف های زیست محیطی به ویژه شکار و صید هر سال نسبت به سال قبل با روند کاهشی محسوسی همراه است.
مسئول حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام اظهار کرد: برابر محتوای ماده های 679 و 680 و مواد 10 تا 13 قانون مجازات اسلامی در خصوص شکار و صید انواع حیوانات برای متخلف جریمه و زندان از سوی مرجع قضایی تعیین می شود و همچنین محیط زیست نیز بعنوان شاکی می تواند خسارت ضرر و زیان از متخلف مطالبه کند.
موسی بیگی در خصوص صنایع آلاینده هم گفت: در برنامه چهارم توسعه و در قالب مواد 134 و 104 جرایم زیست محیطی واحدهای آلاینده بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست بود که این قوانین در برنامه های بعدی دولت ملغی شد و الان محیط زیست تنها وظیفه نظارت بر چگونگی عملکرد این واحدها دارد.
وی افزود: در صورت محرز شدن آلایندگی این واحدهای صنعتی محیط زیست واحد را به دستگاه قضایی معرفی و مراجع قضایی با این صنایع برخورد می کنند و همچنین در موضوع آلاینده های مخاطره آمیز محیط زیست نیز برابر ماده 688 قانون مجازات اسلامی با پسماندهای بیمارستانی، دامداری و گاوداری ها، نخاله های ساختمانی به طور جدی برخورد می شود.
وی اظهار کرد: استان ایلام به اذعان مردم و مسئولان در زمینه آلودگی های زیست محیطی کمترین میزان جرایم را دارد چرا که واحدهای آلاینده به طور مرتب پایش و نظارت می شوند و در صورت عدم رفع نقیصه هایی که موجب آلودگی می شوند این واحدها بدون هیچ گونه چشم پوشی به مراجع قضایی معرفی می شوند.
موسی بیگی تاکید کرد: این اداره کل به هیچ وجه اجازه دفع پسماندها و نخاله های ساختمانی در اراضی تحت مدیریت و حفاظت اداره کل را نمی دهد و همچنین صدور دفع پسماند و نخاله برای اماکنی صادر می شود که کمترین ضرر زیست محیطی را داشته باشد.
در سال گذشته 179 مورد تخلف شکار و صید در استان ایلام ثبت شد و در این راستا 237 متخلف دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.
بر اساس مصوبه شماره 380 شورای عالی حفاظت محیط زیست آخرین میزان ضرر و زیان کشتن و صید وحوش شکار حیوانات در سال 93 اعلام شد.
جریمه شکار برخی از وحوش ساکن استان ایلام همچون پلنگ 800، خرس 500، انواع گربه 80 تا 100، سم داران 100، روباه و گرگ 40 ، انواع مار و گکو سه تا 10، شاهین 500 تا 600 میلیون ریال برآورد شده است.
استان ایلام با گستره 20 هزار کیلومتر مربعی در غرب کشور دارای چهار منطقه حفاظت شده محیط زیست به وسعت 142 هزار هکتار، 2 منطقه اثر طبیعی و ملی با یک هزار و 475 هکتار و 2 منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به گستره 368 هزار هکتار است.
«هُوَ أَنشَأَکُم مِّنَ الأَرْضِ وَاسْتَعْمَرَکُمْ» خداوند شما را در زمین خلق کرد و شما را به عمارت و آباد کردن زمین گماشت . سوره قمر، آیه 49
بی شک قطع یا آتش زدن درختان یا کشتن جانوران که نابودی طبیعت را در پی دارد و این امر نوعی اسراف و تبذیر نسبت به نعمت های خداوند و موجب خشم آفریدگار و نزول رخدادهای ناگوار زیست محیطی است وبه فرموده قرآن «...وَ لا تُسرِفُوا إنَّهُ لا یُحِبُّ المُسرِفِینَ» ؛ (انعام ، 141) اسراف نکنید که خداوند اسراف گران را دوست ندارد.
7172/9002

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

دلایلی بر اینکه باید شهرمان را تمیز نگه داریم

بزرگترین سوسمار آدمخوار جهان !؟

تصاویر بلعیده شدن تمساح توسط مار

کشف هیولای 10 متری در برزیل

عجایب طبیعت

آبشار حفره ای عجیب

خرچنگ غول پیکر 2 تنی + عکس

دانستنیهاوحش

بنای زیبا

عجایب خلقت

بزرگترین و ترسناک ترین سوسک در جهان

تولید کتانی زیست محیطی از بازیافت زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

دلفین ها برای حل معما پچ پچ می کنند!

916 هزار خانوار در سطح کشور بهره بردار مرتع هستند

برخورد عاقلانه اورانگوتان در برابر دشمن

کشف یک ظرف پر از پنیر 340 ساله از اعماق دریا

پرندگان ماده رنگ هاي واقعي خود را نشان مي دهند

ماهي ها و دوزيستان آب شيرين قابليتشان براي مشاهده مادون قرمز را تقويت مي كنند

دانشمندان در صدد هستند تا عواقب كاهش پستانداران بزرگ جثه را دريابند

ملخ ها براي ازدحام و حمله با چندين ملخ مجاور خود واكنش متقابل دارند

از جوجه هاي گرسنه پرندگان چاق بوجود مي آيد

چه چيزي رهبر را تعيين مي كند؟ سرنخ هايي از سلسله حيوانات

مساحت دریاچه ارومیه 6 برابر افزایش داشته است

آخر و عاقبت دنیا با سوخت های فسیلی

کرمان و آب سرطان زا