مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

جراحی بسته دیسک کمر با هدایت سونوگرافی

۱۳۹۵/۰۴/۰۷ 502 بازدید
جراحی بسته دیسک کمر با هدایت سونوگرافی
کد مطلب : 284607


جراحی بسته دیسک کمر با هدایت سونوگرافی
دکتر مهدی سعیدی

بررسی ‌های متخصصان نشان دهنده آن است که ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد دیسک‌ها کمر بدون جراحی قابل درمان است.

درد یک تجربه شخصی است و برای تشخیص دردها و درمان باید به پای صحبت بیماران نشست تا بیماری شناسایی شود. در حقیقت ۹۰ درصد تشخیص بیماری گوش کردن به دردهای بیماران است. متاسفانه تجویز MRI بلافاصله بعد از ویزیت علاوه بر پرداخت هزینه بالا از جیب مردم است، برچسب بیمار به فرد زده می‌شود.

MRI و هر روش تشخصی، عملکرد مثبت کاذب و منفی کاذب دارد، در واقع مثبت کاذب به آن معنا است که با توجه به اینکه شما بیمار نبوده پس از MRI، بیمار نشان داده می‌شود.

در بررسی‌های صورت گرفته نشان دهنده آن است که افراد زیر ۳۰ سال (۳۰ درصد)، زیر ۷۰ سال(۶۰ درصد) و بالای ۷۰ سال (۱۰۰ درصد) مثبت کاذب داشته‌اند این مثبت کاذب به این معناست که اگر فرد سالم به MRI مراجعه کنند عارضه بیماری در آن نشان می دهد. در حقیقت۲۱ درصد افراد زیر ۷۰ سال پس از MRI، عارضه تنگی کانال را نشان می‌دهد که بسیاری از بیماران بر این باروند که باید جراحی شوند و این امر بسیار نادرست و غلط است.

این در حالی است که منفی کاذب نیز به این معناست که امکان دارد چیزی نشان ندهد. در حال حاضر شایع ترین مشکلی که دربین جوانان رایج است کمر درد است. بررسی‌ها نشان دهنده آن است که در حال حاضر روزی ۲ الی ۳ جوان ۲۴ ساله از کمر درد رنج برده و به به متخصص مراجعه می کنند که مهمترین علت آن بی‌حرکتی و تغییر سبک زندگی است.

کمر درد

فهرست مطالب [پنهان سازی]

1 کمر درد از چه سنی بروز خواهد کرد؟
2 مهمترین علت بروز کمر درد
3 آیا دیسک کمر با جراحی درمان می‌شود؟
4 روش درمان دیسک کمر بدون جراحی با هدایت سونوگرافی
4.1 تزریق تحت هدایت سونوگرافی

کمر درد از چه سنی بروز خواهد کرد؟

در جوامع صنعتی کمر درد از حدود ۳۰ سالگی اولین تظاهرات خود را بروز می‌دهد و مطالعات آسیب شناسی هم نشان می‌دهد که تقریبا از همان زمان تغییرات خراب شدن مهره‌ها شروع می‌شود این روند خراب شدن در جوامع صنعتی سرعت بیشتری دارد که علت آن حالت‌های یکنواخت طولانی مدت طرز ایستادن یا قرار گرفتن غلط، عدم تحرک عضلانی، خم شدنها، بلند کردن اشیاء و نشستن‌های غیر اصولی و عوامل بسیار دیگر است.

روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد با توجه به محیط و موقعیت فرد تغییر می‌کند. بنابراین روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد می‌تواند به صورت عمومی که دربرگیرنده کل جامعه باشد، آموزش داده شود یا به صورت اختصاصی به آموزش در محیط خانه، محل کار، محیط های ورزشی یا بیمارستان محدود شود.
مهمترین علت بروز کمر درد

در حقیقت در حال حاضر نوجوانان و جوانان روش‌های حفاظت از بدن را بلد نبوده؛ که به مرور زمان کمردردهای با دیسک کمر تبدیل شده که در بسیاری از موارد با عنوان فتق کمر شناسایی می‌شود؛ این در حالی است که فتق دیسک شایع ترین علت کمر درد است، هسته مرکزی دیسک از جای خود حرکت می کند و از لایه بیرونی خارج می شود و بر حسب شدت و بزرگی فتق به بافت های مجاور فشار می آورد و ایجاد در یا علائم عصبی می‌کند.

توجه از عمر خود را در محل کار می گذارنند، این مسئله برای افرادی که مشاغل حساس تر با کار فکری بیشتر دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا کمردرد و اصولاً هر عامل دیگری که این افراد را از ادامه کار یا انجام کار با حداکثر توان محروم کند علاوه بر فرد ضرر زیادی به جامعه می زند.

با توجه به صنعتی شدن جامعه و تبدیل کارها از کارهای بدنی به کارهای اداری، وضعیت نشسته رایج ترین وضعیت شغلی می باشد، مدیران و مسئولان ادارات و وزرتخانه ها با توجه به حساسیت و اهمیت کار و نوع شغل مجبورند در جلسات متعدد و کنفرانس ها شرکت کنند و به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت و بی حرکت بمانند.
آیا دیسک کمر با جراحی درمان می‌شود؟

تصور نادرست در درمان دیسک کمر، بیماران را به این باور رسانده که باید جراحی بسته ستون فقرات و یا جراحی باز شوند تا به درمان کامل برسد. در حقیقت آمارهای دنیا نشان دهنده آن است که ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد دیسک ها کمر بدون جراحی قابل درمان است. در حال حاضر انجمن جهانی درد متعقدند که اگر بیماری مشکوک به دیسک کمر است نیاز به جراحی ندارد. ابتدا باید دستورالعمل ها را انجام دهند و تحت روش های درمانی قرار گرفته و درمان بعدی فیزیوتراپی بوده. مگر درمواقع خاص بیمار تحت جراحی قرار خواهد گرفت.

متخصصان در گذشته معتقد بودند پس از گذشت ۵ سال از جراحی، بیماری برخواهد گشت، این در حالی است که در حال حاضر پزشکان بر این باورند که این آمار به ۲ سال رسیده است. در حقیقت بررسی‌ها نشان داد که ۸۵ درصد بیمارانی که به کلینک‌های درد مزمن مراجعه می‌کنند دارای دردهای عضلانی هستند که بیشترین و بهترین روش درمان گوش کردن به دردهای بیماران و معاینه کردن است.
روش درمان دیسک کمر بدون جراحی با هدایت سونوگرافی

در این روش بدون بیهوشی با تزریق دارو آرامبخش صورت می‌گیرد و پس از بی‌حسی موضععی در ناحیه پوست کمر پس از چند دقیقه انتظار با وارد کردن یک سوزن به فضای اپیدورال وارد می‌شویم.
این روش درمانی یک باره درمان نمی‌شود، برای از بین بردن التهاب‌های موجود در کمر دو هفته بعد از این عمل این کار انجام می‌شود که این کار با بهره‌گیری از سه تزریق اپیدورال برنامه‌ریزی می‌شود.
تزریق دارو به این روش در مدت شش هفته موجب از بین رفتن علائم بیماری می‌شود بسیاری از بیمارانی در این دسته هستند که به علت بیرون‌زدگی دیسک کمر حتی از رفتن به محل کار منع شده‌اند اما بهره‌گیری از این روش موجب می‌شود تا افراد به زندگی عادی خود بازگردند اما از انجام حرکات غیرعادی و ایستادن طولانی خودداری کنند.
استفاده از روش اپیدورال موجب پیشگیری از دیسک کمر و درمان آن تا ۹۰ درصد است. با آغاز درمان و تزریق در مرحله نخست افرادی که دچار دیسک کمر مزمن هستند به مدت یک تا دو روز استراحت کرده و پس از آن به زندگی عادی خود ادامه دهند اما توجه کنند که در حین کار فشار زیاد و ناگهانی به ستون فقرات خود وارد نکنند. کاهش عوارض عمل دیسک کمر و در نهایت کاهش هزینه‌های عمل جراحی مهمترین ویژگی این طب است، این روش درمانی به صورت سرپایی انجام شده و بیمار با عوارضی در حین درمان روبرو نیست.
تزریق تحت هدایت سونوگرافی

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از اولتراسوئد در تزریق مفاصل و بافت نرم افزایش یافته است. امتیاز منحصر به فرد سونوگرافی در مقایسه با سایر انواع تصویربرداری آن است که یک تصویرسازی دینامیک ایجاد می‌کند.
در سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می‌شود که در مقایسه با فلوروسکوپی که از رادیاسیون استفاده می‌شود بی‌خطرتر است. از طرفی دقت بافتی که در سونوگرافی وجود دارد در شرایطی حتی بهتر از MRI می‌باشد و به همین جهت در ساختمان‌هایی که نزدیک عروق و اعصاب می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گردد.
با استفاده از داپلر نه‌تنها می‌توان عروق نرمال را مشاهده کرد بلکه می‌توان نئوواسکولاریزاسیون ناشی از تاندینوپاتی را نیز مشاهده کرد و تخریب این عروق جدید تحت هدایت سونوگرافی باعث بهبود بالینی ومورفولوژی خواهد شد.
بزرگ‌ترین اشکال سونوگرافی آن است که به مقدار زیادی وابسته به کسی است که از دستگاه استفاده می‌کند.
تزریقاتی که از سونوگرافی استفاده می‌شود به روش "آزاد بودن یک دست" انجام می‌شود که در آن یک دست پروب را می‌گیرد و دست دیگر جایگاه سوزن را مشخص می‌کند. بنابراین تزریقات تحت هدایت سونوگرافی به زبردستی خاصی نیاز دارد. توصیه می‌‌شود قبل از اینکه پزشکان تزریق تحت هدایت سونوگرافی استفاده کنند تجربه کافی در زمینه تصاویر سونوگرافی داشته و اطلاعات کافی نیز داشته باشند. همچنین باید اطلاعات کافی در آناتومی موسکولواسکلتال داشته باشند.
متخصصین ما جهت تشخیص دقیق تر و سریع تر،از سونوگرافی عضلات و مفاصل بهره می گیرند.این روش که کاملا سریع و بی خطر است به تشخیص صحیح تر و درمان قطمک شایانی می کند.به علاوه، همه ی تزریقات موضعی به کمک سونوگرافی صورت می پذیرد که باعث تزریق دقیق و بدون عارضه می شود.

یک گام مهم در تشخیص ساختمان‌ها آن است که پروب مناسب انتخاب شود. به عنوان مثال پروب‌های دارای فرکانس بالا(۱۲-۵ مگاهرتز) و خطی در تشخیص ساختمان‌های سطحی‌تر کاربرد دارند.

توصیه می‌شود قبل از تزریق تحت هدایت سونوگرافی یک جستجو اولیه از اندام هدف انجام شود. به این ترتیب عروق و اعصابی که در آن ناحیه هستند مورد توجه قرار گرفته و مشخصات آن ناحیه بهتر نمایان می‌شود.

هر تزریق تحت هدایت سونوگرافی به روشهای مختلفی انجام می شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و در اینجا فقط چند روش توضیح داده می‌شود.

سونوگرافی می‌تواند از سوزن تزریق در صفحات طولی و عرضی تصویربرداری کند. وقتی سوزن به صورت طولی مشاهده می‌شود، پروب موازی با سوزن روی سطح بدن قرار دارد و سوزن و پروب در یک صفحه قرار دارند و زمانی که سوزن به صورت عرضی مشاهده می‌شود پروب عمود بر سوزن روی سطح بدن قرار دارد و در یک صفحه نیستند. بهتر است زمان تزریق سوزن به صورت طولی قرار گرفته باشد. چون در این صورت بدنه و نوک سوزن به خوبی نمایان است. زمانی که پروب و سوزن در یک صفحه نیستند،‌ نوک سوزن به خوبی نمایان نمی‌باشد.

گاهی اوقات با اندکی چرخاندن یا تکان دادن نوک سوزن می‌توان آن را به خوبی مشاهده کرد. بازکردن بافت با تزریق نیز می‌تواند در رویت نوک سون کمک‌کننده باشد. در این روش مقدار کمی سالین استریل یا بی‌حس‌کننده موضعی به داخل فضا تزریق می‌شود. چون این مایع اکو کمی دارد، زمینه را تیره‌تر می‌کند و سوزن که اکو بالایی دارد بهتر نمایان می‌شود.

موارد دیگری نیز در شفافیت سوزن نقش دارند، مثل عمق سوزن و اریب بودن آن ولی قطر سوزن ارزش کمتری دارد. هنگامی که پرتوهای سونوگرافی به صورت ۹۰ درجه به سوزن برخورد نمی‌کنند، سوزن با شفافیت کمتر و هیپواکو به نظر می‌رسد. بنابراین برای بهتر دیدن سوزن باید پرتوهای سونوگرافی به صورت عمود به آن تابیده شود. وارد کردن سوزن در بافت‌های عمیق‌تر باعث می‌شود سوزن به صورت مایل قرار گرفته و در نتیجه مشاهده آن مشکل‌تر می‌شود.
برای بهتر مشاهده کردن سوزن بهتر است پرتوهای سونوگرافی به صورت عمود بر سوزن تابیده شود. این موضوع بسیار مهم‌تر از قطر سوزن است. به عنوان مثال یک سوزن با قطر ۲۷ به خوبی سوزن با قطرهای بزرگ‌تر مشاهده می‌شود.

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

ساختار عضلاني مچ دست

راه‌های درمان درد مچ دست

آناتومی مچ دست - تاندون های پشت مچ دست

آناتومی مچ دست

علت درد مچ دست چیست

فیزیوتراپی دیسک کمر و گردن: درمان با ورزش و حرکات اصلاحی

درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال

دیسک کمر: علائم و درمان بدون جراحی

درد دیسک کمر چطوری است؟

دیسک کمر، علایم و درمان بدون جراحی

ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است

چرا مفصل زانو آب می آورد ؟

استرس عاملی برای کمر درد

درد شانه و فعالیت های ایجاد کننده آن

روش های درمانی مختلف هنگام ابتلا به درد زانو

خوردنی های مضر برای استخوان ها

6 درمان طبیعی درد سیاتیک

رفع کبودی بدن

انواع روش های درمانی برای دررفتگی شانه

مضرات نشستن طولانی مدت و راهکارهای جلوگیری

قد من کوتاه است. برای افزایش قد و بلند تر بودن باید چکار کنم

آدمهای قد بلند موفق ترند یا قد کوتاه ؟!!

تنگی کانال نخاع کمر چیست؟علایم و درمان بدون جراحی

خشکی، درد و گرفتگی مفصل شانه: علت و درمان

علت و درمان گردن درد(همراه سردرد و سرگیجه)