مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

آموزش برنامه نویسی وب . مقدمه

۱۳۹۵/۰۲/۰۴ 284 بازدید
آموزش برنامه نویسی وب . مقدمه
کد مطلب : 218305

دوستان گرامی سلام.

از امروز تصمیم دارم تا قدم به قدم شما را با دنیای برنامه نویسی وب آشنا کنم. البته در حد دانش شخصی خودم. امیدوارم که این آموزشها حداقل برای یک نفر هم که شده مفید باشد. لطفا نظرات خود را از من دریغ نفرمایید.

قدم اول در برنامه نویسی وب :

پایه ای ترین چیز در وب html می باشد، در واقع html چیزی نیست جز یکسری متن که بصورت رمز نوشته شده است و البته این رمزها بی قاعده نیستند و از استانداردهای خاصی تبعیت می کنند که در سراسر جهان پذیرفته شده است. اصطلاحا به کدهای html تگ می گویند. یعنی اگر جایی دیدید گفته شده است تگ html، منظور همان کدهای html می باشد.

برای مشاهده این تگ ها به شکل وبسایتهایی که ما می بینیم نیاز به یکسری نرم افزار خاص این کار وجود دارد که مرورگر (Browser) نام دارند. قطعا همه شما با مرورگرها آشنایی دارید و اگر الان مشغول خواندن این متن هستید، در واقع دارید با مرورگر خودتان کدهای html ترجمه شده را می بینید. از معروفترین مرورگرها می توان مرورگر کروم و مرورگر فایر فاکس را نام برد.

همین الان می توانید اولین تجربه برنامه نویسی وب خود را بدست آورید. اگر مرورگر شما کروم یا فایر فاکس می باشد بر روی صفحه راست کلیک کنید و گزینه View Page Source را کلیک کنید. البته اگر با موبایل یا تبلت خود مشغول مطالعه این متن هستید این امکان برای شما وجود ندارد و حتما باید با یک کامپیوتر این کار را انجام بدهید.

خوب، چیزی که شما می بینید در واقع کدهای html هستند که از طرف سرور سایت برای شما ارسال شده اند. البته این کدها توسط مرورگر شما ترجمه می شوند (یا به عبارت فنی تر تفسیر می شوند) و شما نتیجه ترجمه شده آن را مشاهده می کنید.

از شلوغ و پلوغی این کدها به هیچ وجه نترسید، اگر کم کم با درس ها پیش بروید معنای تک تک آنها را خواهید فهمید و به قولی باید هر چیزی را از الفبایش آغاز کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

درباره مرورگر ها :

همانطور که پیشتر گفتیم، مرورگرها مانند کروم یا فایرفاکس در واقع مفسر کدهای html هستند. کار دیگری که مرورگرها انجام می دهند ترجمه و اجرای برنامه های نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت نیز می باشد که البته فعلا درگیر آن نخواهیم شد و صرفا جهت اطلاع به آن اشاره کردم.

مرورگر به نوعی یک سیستم عامل (به اصطلاح فنی تر پلتفرم) میباشد که توانایی نمایش کدهای html و برنامه های نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت را دارد.

خوب این هم از درس اول، سعی کنید مفاهیم بالا را درک کنید و خود را آماده کنید برای درسهای بعدی، در مطلب بعدی بلافاصله وارد دنیای برنامه نویسی وب می شویم و کار خود را با آموزش پایه ای ترین چیز در وب یعنی html آغاز خواهیم کرد.


آموزش html . درس 1

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: