مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

مسلمانان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهند؟

۱۳۹۴/۱۲/۲۶ 310 بازدید
مسلمانان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهند؟
کد مطلب : 184470

فواد شمس: مسلمانان در ایالات متحده از نظر عددی اقلیتی چند درصدی(3.3 میلیون نفر) در بین 318 میلیون شهروند آمریکایی محسوب می شوند. اما حقوق و مسائل مربوط به آنان این روز ها به یکی از محوری ترین موضوعات انتخابات امریکا تبدیل شده است.

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه فردی است که با حمله به مسلمانان و اسلام جنجال بسیاری در آمریکا به راه انداخته است. با این حال، در طرف دیگر برنی سندرز از جوامع اسلامی ساکن آمریکا حمایت بسیاری کرده است.

دونالد ترامپ اخیرا در سخنانی اسلام و مسلمانان را دشمن آمریکا نامید. این اظهارات با واکنش منفی جوامع اسلامی ساکن آمریکا و مسلمانان مقیم این کشور قرار گرفت. تا جایی که یکی شعارهای اعتراضی دانشجویان ایالت میشیگان علیه ترامپ این بود: «مسلمانان آمریکا علیه ترامپ متحد شوید»

نکته ی جالب در این میان، حمایت صریح برنی سندرز از شهروندان مسلمان ساکن آمریکا است. او در چند سخنرانی خود در مجامع عمومی از مسلمانان برای حضور در جایگاه سخنرانی خود دعوت کرده است. او همچنین به مساجد و مراکز مسلمانان سر می زند و حتی در یکی از سخنرانی های خود، یک دختر محجبه را به بالای صحنه دعوت کرد و مهربانانه با وی برخورد کرد.

برنی سندرز که خود را سوسیال دموکرات توصیف می کند، علاوه بر این که موافق بهبود رابطه با ایران است، از هر گونه دخالت نظامی در کشورهای خاورمیانه اجتناب می کند. وی حتی سیاست های گذشته دولت آمریکا در دخالت نظامی در کشورهای اسلامی همچون عراق و افغانستان را به صراحت محکوم می کند و کودتای 28 مرداد سال 32 در ایران را یک اشتباه بزرگ می خواند.

سندرز در مناظره اش به صراحت از دولت قانونی دکتر محمد مصدق حمایت کرد و کودتای آمریکایی علیه وی را یک اشتباه جبران ناپذیر نامید.

سندرز که خود از یک خانواده ای یهودی تبار آمده است، از هرگونه تبعیض مذهبی انتقاد می کند. و مسلمانان را شهروندانی می داند که نباید به دلیل دین شان مورد آزار و اذیت و تبعیض قرار بگیرند.

شاید همین مواضع وی موجب شد که در ایالت میشیگان آمریکا که تعداد اعراب مسلمان در آن بالا است، رای بالایی بیاورد.

در واقع میشیگان مرکز مسلمانان آمریکا است. در این ایالت تعداد مسلمانان به نسبت زیاد است. اما معمولا شهروندان عرب تبار و مسلمان در آمریکا کمتر در انتخابات های این کشور نقش آفرین بودند. اما این بار با توجه به این که اسلام در کانون توجه رسانه ها و مبارزات انتخاباتی قرار داشت رای مسلمانان لااقل به عنوان یک امر نمادین مهم تلقی می شود.

بر اساس نتایجی که سایت رسمی هفته نامه تایم منتشر کرده، اکثریت مسلمانان ایالت میشیگان به برنی سندرز رای داده اند. بر اساس این آمار در انتخابات درونی حزب دموکرات آمریکا برنی سندرز نزدیک به 70 درصد رای مسلمانان ساکن این ایلات را به دست آورد است. به طور مثال در شهر "دیربورن" ایالت میشیگان که بیش از 40 درصد ساکنان آن را اعراب مسلمان تشکیل می دهند، سندرز حدود 60 درصد آرار را کسب کرده است.

در دیگر شهرهای میشیگان که مسلمانان حضور دارند آمار به همین شکل است. یکی از نکات قابل توجه دیگر در مورد ایالت میشیگان، حضور مهاجران لبنانی است که در اوایل دهه 80 میلادی به این منطقه مهاجرت کردند. این مهاجران عرب و لبنانی تبار اکنون اکثرا شهروند آمریکا حساب می شوند. در میان این مهاجران لبنانی تبار تعدادی نیز از شیعیان لبنانی در این ایالت ساکن هستند.

براساس گزارش های منتشر شده، اکثریت لبنانی ها و آمریکایی های شیعه در انتخابات به برنی سندرز رای داده اند. البته با توجه به تعداد مهاجران عرب_ آمریکایی و شهروندان مسلمان این کشور نمی توان از نظر عددی رای آنان را در انتخابات خیلی تاثیرگذار دانست. یعنی چند هزار نفر شیعه نمی توانند عدد بزرگ و تاثیرگذاری در انتخابات آمریکا باشند. اما از نظر نمادین رای مسلمانان ساکن آمریکا به برنی سندرز حکایت از آن دارد که مسلمانان این کشور خواهان روی کار آمدن فردی هستند که نه تنها اسلام را دشمن نمی داند، بلکه خواهان پایان یافتن آزار و اذیت شهروندان مسلمان است.

منبع: تازه ها آنلاین

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

خبر مهم و فوری : تخریب مزار مطهر سید باباجان غفاری

ایا گفتن درد دل با خدا ،ناشکری کردن است ؟

قمه زنی زنان در عاشورای حسینی!!

کد اهنگ پیشواز های مخصوص ماه محرم برای همراه اولی ها

جمله مناسبتی ومذهبی

قرآن در فقه و حوزه جایگاه شایسته ای ندارد

مکان مقدس

شهیدی که شب زفاف را انجام نداد

ناگفته هایی از گروهک تروریستی توحید و جهاد

بزرگ‌ترین قرآن پارچه‌ای در ایران

بسته شدن ۲۰ مسجد در فرانسه

در این روستا فقط 3 ساعت در روز، روزه میگیرند

همه چیز در مورد حاج احمد متوسلیان+عکس

حج 95 منتفی شد

حمله یک بوکسور در اسلام‌شهر به روحانی «آمر به معروف»

توهین بی‌سابقۀ مفتی سعودی به ایرانیان

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی: اکثر جهنمیان از افراد مجرد هستند

قرآن منسوب به امام حسن عسکری(ع)

آمادگی برای ظهور ناگهانی

دشمن به دنبال دو قطبی کردن جامعه است

نماینده ایران نفر اول مسابقات بین المللی قرآن در رشته حفظ شد

یکصد سال قبل حرم امام حسین

نظر مراجع درباره معاشرت با افراد بهائی+تصاویر

مسائل شرعی

امام شناسی