مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

بروز مشکلات ناباروری در مردان مصرف کننده سیگار و قلیان

۱۳۹۴/۱۲/۰۵ 504 بازدید
بروز مشکلات ناباروری در مردان مصرف کننده سیگار و قلیان
کد مطلب : 152840

مردانی که به‌صورت مداوم دخانیات علی‌الخصوص سیگار و قلیان مصرف می‌کنند، در کنار آن با ناباروری و مشکلات جنسی متعددی مواجه می‌شوند.


به گفته پزشکان، در دود حاصل از مصرف نیکوتین، تاکنون افزون بر سیصد نوع ماده سمی دیده‌شده است، نیکوتین ماده مخدری است که به‌طور طبیعى در تنباکو وجود دارد و مصرف هرگونه تنباکو عوارض خطرناکی را به وجود می‌آورد.

یکی از مشکلاتی که مصرف دخانیات برای مردان ایجاد می‌کند شکستگی کروموزوم‌های اسپرم است که کاهش قدرت جنسی و ناباروری را در پی دارد و حتی در صورت فرزند دار شدن شخص با روش‌های لقاح مصنوعی، این اختلال وی به فرزندان منتقل و یک نسل را دچار مشکلات این‌چنینی می‌کند.

برعکس تصور بسیاری از مردم؛ ضررهای تنباکوی موجود در قلیان ده برابر بیشتر از سیگار است زیرا قلیان به دلیل مدل و طراحی خاص خود، حدوداً چندین برابر بیشتر از سیگار، دود را به داخل ریه‌ها می‌فرستد.

تحقیقات نشان می‌دهد کمیت و کیفیت اسپرم مردانی که به مدت پنج سال متمادی هرروز بیشتر از یک پاکت سیگار مصرف کرده‌اند دچار اختلال و تغییر می‌شود، مردانی که با کاهش تعداد اسپرم‌ها، تغییر در حرکت و شکل طبیعی آن‌ها روبه‌رو هستند باید اقدام به تغییر روش زندگی خود کنند و باکارهایی همچون کاهش وزن و کنترل چربی خون، ترک دخانیات و افزایش فعالیت بدنی، وضعیت سلامت خود را بهبود بخشند.

بنا به اظهارنظر متخصصان، سیگار‌کش‌های غیرفعال؛ افرادی که تنها به واسطه هم‌نشینی با سیگاری‌ها باید تاوان بدهند و یک سوم دود محیط را به جان بخرند. پزشکان به این افراد هشدار جدی می‌دهند،‌ آن‌ها باید بدانند از مضرات این هم‌نشینان بد در امان نخواهند بود و خطرات و عواقب دود دخانیات متوجه آن‌ها نیز می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: