مجله اینترنتی کهلیک مجله ای برای تمامی سلیقه ها (سبک زندگی، سرگرمی، سلامتی، آشپزی، گردشگری، علمی، آموزشی و ...)

اخبار موسیقی:آلبوم «چراغ افروخته» اثر «علی‌اکبر شکارچی» رونمایی شد

۱۳۹۵/۱۰/۱۹ 13 بازدید


عصر دیروز در فرهنگسرای ارسباران
آلبوم «چراغ افروخته» اثر «علی‌اکبر شکارچی» رونمایی شد
موسیقی ما - آیین رونمایی از آلبوم صوتی و تصویری «چراغ افروخته» جدیدترین اثر استاد علی‌اکبر شکارچی روز گذشته در فرهنگسرای ارسباران، با سخن‌رانی «حسین علیزاده» - آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی تار- برگزار شد. استادِ تارنواز، در سخنان خود او را الگویی معرفی کرد که عاشق است و به دیگران هم توصیه کرد که مثلِ او عاشق باشند. «علیزاده» دقیق‌ترین تعریف را از آةنگساز کهنه‌کار کرد، مردِ بی‌ادعایی که بعد از آن همه تعریف و تمجید وقتی پشت تریبون قرار گرفت، گفت:‌ «من هیچ‌چیز قابل داری ندارم که تقدیمتان کنم جز اینکه دستمالی بخرم و در عروسی‌هایتان شرکت کنم.»
 
به نظر می‌رسید «حسین علیزاده» از برگزاری این مراسم خوشحال است. از اینکه می‌خواهد درباره‌ی دوستِ قدیمی‌اش حرف بزند. آهنگساز و نوازنده‌ای پیشکسوت که در تمامی این سال‌ها بدون هیچ حاشیه‌ای تنها و تنها ساخته است و نواخته است: « این جمع و محفل طراوتی دارد و سالن از جمعیت مملو است که من باید به خاطر آن به علاقه‌مندان موسیقی تبریک بگویم؛ البته جز این هم انتظاری نیست، استاد شکارچی در همه‌ی این سال‌ها عاشقانه موسیقی کار کرد؛ باید مثل او عاشق باشید تا بتوانید ردیف ‌کار کنید و چنین آثاری را خلق. هر جا ادبیات و درک موسیقی شکل بگیرد، طراوت و شادابی به همراه دارد و این اتفاق درباره‌ی آثار استاد شکارچی رخ داده است. من امشب به خاطر خود استاد شکارچی اینجا هستیم و به این خانواده هنرمند و هنردوست که می‌تواند الگویی برای جامعه ایرانی باشد تبریک می‌گویم»
 
او البته از مسئولین و متولیان فرهنگی گلایه کرد؛ هرچند خیلی زود اضافه کرد که انتظاری از آنان ندارد:‌ »اگر نام این اثر را سمفونی میرزا عبدالله می‌گذاشتند تمام نهادها و ارگان‌ها کمک می‌کردند ولی چون نام ردیف که درست مانند زبان فارسی موضوع اتحاد و یگانه شدن موسیقی است کمکی نشد. ردیف، فرهنگِ موسیقیایی ماست و برای پرورش ذهن و خلاقیت است. اگر ردیف به سطح و درک و شناخت خوبی در جامعه برسد، هر زمان یک «شکارچی» در موسیقی ما شکل خواهد گرفت؛ اما متأسفانه در این سال‌ها ردیف در دانشگاه جدی گرفته نشده است و این در حالی است که بیرون از دانشگاه، علاقه‌‌مندان حرکت‌های خوبی برای موسیقی و آموزش موسیقی انجام دادند و در هر خانه‌ای یک ساز پیدا می‌شود.»
 
 در ادامه‌‌ی این مراسم، «داریوش طلایی» - موسیقی‌دان و استاد دانشگاه تهران- درباره‌ی ردیف و همچنین این اثر توضیحاتی داد:‌ «آموزش ردیف در حدود 150 سال پیش در خانواده فراهانی شروع شد و فرزندان آن خانواده میرزا عبدالله و آقا حسینقلی بودند و به‌مرور موسیقی از شکل خانوادگی توسط این برداران برای عموم آموزش داده شد و نشر پیدا کرد و در طول زمان آواز و مقام به سیستم آموزشی دستگاه پیوند داده شد و گوشه‌هایی به آن اضافه شد و موسیقی نواحی هم از نقاط قوت موسیقی ما شد. ما یک ردیف به روایات مختلف داریم کمانچه استاد شکارچی لحن لری دارد و این نقطه مثبت است و این لحن لری یک روایت از ردیف موسیقی ما است.»
 
 در بخش‌های بعدی مراسم «بهرام عظیم‌پور» - کارگردان این اثر و نایب‌رئیس انجمن مستندسازان سینمای ایران- درباره‌ی این تجربه توضیحاتی ارایه داد: «کارگردانی لهستانی می‌گوید برای رسیدن به یک هدف باید از مرز خستگی گذشت و باید فراتر از توان خود بود، کاری که شکارچی انجام داد، چیزی شبیه جنون متعالی است و این در حالی بود که کشور متولی فرهنگ و هنر دارد و باید آن‌ها پیش‌قدم می‌شدند در حالی که این اتفاق نیفتاد و در تمام زمان ضبطِ اثر، استاد شکارچی با حافظه آهنین و حفظ حس خود نواختند و وسواس زیادی حتی در مرحله تدوین داشتند، به ایشان و علاقه‌مندان موسیقی بابت خلق این اثر تبریک می‌گویم.»
 
در ادامه مجتبی میرطهماسب مستندساز و فیلم‌ساز هم درباره‌ی این اثر توضیحاتی داد: «بسیار تلاش کردیم که از حمایت‌های دولتی برای این اثر داشته باشیم ولی زهی خیال باطل. ثبت و ضبط این اثر با بهترین کیفیت ممکن اتفاق افتاد و بیش از دو سال فیلم‌برداری این اثر طول کشید و یکی از عاشقانه‌ترین نمونه‌های ممکن می‌تواند باشد.»‌
 
رضا پرویززاده سخنران بعدی این مراسم اظهار داشت: «موقعی که ردیف‌ها و قطعات استاد شکارچی را برای امتحان دانشگاه حفظ می‌کردم فکر نمی‌کردم روزی بتوانم با ایشان همکاری داشته باشم و امروز بابت این مهم بسیار خوشحالم. تأثیر موسیقی اقوام چشمگیر است و کمانچه ساز اصیل لرستان است و استاد شکارچی از تأثیرگذاران کمانچه استان لرستان هستند. تلفیق موسیقی لرستان و موسیقی سنتی را استاد آن‌قدر زیبا اجرا کرده‌اند که نمی‌توان آن‌ها را جدا کرد. امشب برای من عید در عید است و تولد استاد لطفی را هم تبریک می‌گویم.»
 
سخنران بعدی «سامر حبیبی» کمانچه نواز و پژوهشگر جوان موسیقی  بود: «من ناظر ضبط نبودم، من ناظر لذت بودم. در تمام مدت استاد یک ملودی و ردیف را اشتباه نزدند و امیدوارم علاقه‌مندان کمانچه نوازی قدر این گنجینه عظیم را بشناسند.»
 
«علی‌اکبر شکارچی» اما خودش آخرین سخن‌ران بود که درباره‌ی این اثر سخن گفت:‌ » سال 1351 با ردیف‌های موسیقایی آشنا شدم و سال 70 ضبط ردیف‌ها را آغاز کردم اما به نتیجه‌ی دلخواه نرسیدم و سه سال بعد دوباره ضبط را شروع کردم. بعد از این‌همه سال، این ردیف‌ها در روح و جان من تجلی پیداکرده‌اند و با عشق به آموزش فرزندان این سرزمین تمام مشکلات و هزینه‌ها را در طول دو سال ضبط به جان خریدم.»
 
او می‌گوید دلش می‌خواهد تا با این جمله مولانا یادش کنند:‌ »چراغ افروخته، چراغ ناافروخته را بوسه داد و رفت / او به مقصود رسید.»  
 
این استاد برجسته‌ی کمانچه همچنین به این مساله اشاره کرد که موسیقی دین دومش است:‌ «من این اثر را با قطره‌قطره جانم تولید کرده‌ام و مصداق این جمله جبران خلیل جبران است که می‌گوید: وقتی‌که از مال خود به کسی چیزی می‌دهید چندان چیزی نمی‌دهید اما اگر از جان خود می‌دهید چیزی می‌دهید. این اثر را به همسرم و فرزندانم که در راه این اثر زحمات فراوانی کشیدند و با تمام وجود من را همراهی کردند و لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را با من طی کردند تقدیم می‌کنم.»
او همچنین از استاد منتظمی یاد کرد و گفت دلش می‌خواسته در این مراسم باشد؛ اما به علت کسالت در بیمارستان است: «با ایشان تماس گرفتم الحمدالله حالشان خوب است و حتی از راه دور هم برایشان "علیسونه‌ای" خواندم.»
 
آلبوم ردیف‌های میرزا عبدالله و روایت نورعلی خان برومند در موسیقی دستگاهی ایران برای اولین بار در ایران با کمانچه استاد علی‌اکبر شکارچی تنظیم و برای علاقه‌مندان ثبت و ضبط گردیده است.
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما

منبع : musicema.com

نویسندگی در مجله اینترنتی کهلیک برای همه آزاد است، کافیست عضو شوید و دانسته هایتان را با سایرین به اشتراک بگذارید :

برای عضویت در مجله اینترنتی کهلیک کنید

اخبار موسیقی:یادم کن تا هستم

اخبار موسیقی:اشک‌های «حامد همایون» در شب اجرای 2000 نفره «چتر خیس»

اخبار موسیقی:ساخت موسیقی «سد معبر» در امریکا به اتمام رسید

اخبار موسیقی:نکوداشت همایون خرم برگزار می‌شود

اخبار موسیقی:اجرای دکوئنده را آنلاین ببینید

اخبار موسیقی:صَدا شدی و کماکان ماندی

اخبار موسیقی:رونمایی «داماهی» از قطعات آلبوم جدیدش

اخبار موسیقی:اشک‌های شوق ارسلان کامکار برای ارکستری که دوستش دارد

اخبار موسیقی:آلبوم «این نیز بگذرد» با صدای فاضل جمشیدی رونمایی می‌شود

اخبار موسیقی:شاگردان شهبازیان از اولین اجرای ارکستر ملی چه می‌گویند؟

اخبار موسیقی:کاش به جای ستاره‌های پاپ، برای گروه‌های ناشناخته‌تر تبلیغ می‌شد

اخبار موسیقی:محسن طهرانی: می‌خواهیم در قالب جایزه بزرگ موسیقی انقلاب، یک گفتمان هنری بسازیم

اخبار موسیقی:لحظه‌‌های موافقم، بیشتر از ای‌کاش‌هایم بود

اخبار موسیقی:«خسرو سینایی» در موزه هنرهای معاصر تجلیل می‌شود

اخبار موسیقی:اشوان: این آخرین کنسرت من پیش از انتشار آلبوم است

اخبار موسیقی:کنسرت «میثم ابراهیمی» با اجرای قطعات آلبوم جدید برگزار شد

اخبار موسیقی:«محمد علیزاده» با تب چهل درجه از «گفتم نرو» خواند

اخبار موسیقی:آریا عظیمی‌نژاد: بعد از بیماری‌ام، احساس کردم نباید زمان را از دست بدهم

اخبار موسیقی:نوربخش: دولتمند خالف هیچ‌وقت از لغو حرف نزد

اخبار موسیقی:اجرای شهبازیان و افتخاری را به صورتِ آنلاین ببینید

اخبار سرگرمی:عکس جالبی از چهره و تیپ متفاوت بازیگر زن

اخبار سرگرمی:عکسی دیدنی از پشت صحنه درباره الی

جالبترین ها:حرکات نمایشی دختر 9 ساله با خودروی سواری

جالبترین ها:طنز؛ دعواست چرا بین برانکو، کی‌روش

جالبترین ها:مردی که خودش را شبیه عروسک کن می کند!

جالبترین ها:سخن بزرگان؛ توافق ابلهانه!

جالبترین ها:کُشتی شترها در ترکیه

جالبترین ها:طنز؛ ابرقهرمان ایرانی

جالبترین ها:آثار هنری با استفاده از پلاستیک های دورریخته شده

جالبترین ها:عکس العمل جالب شش شیء درون مایکروفر

جالبترین ها:بهشت گرمسیری پروانه ها در زمستان!

جالبترین ها:طنز؛ با چی سفر کنیم؟

جالبترین ها:‏انیمیشنی از پیشرفت تکنولوژی از سال 1980 تا 2014

جالبترین ها:فوتبال یعنی... (44)

چهره ها:چهره های مشهوری که به یکدیگر شبیه هستند

چهره ها:آل‌کاپون؛ اسطوره تبهکاری

چهره ها:محمدعلی کلی، پادشاه ابدی رینگ ها

چهره ها:چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (390)

چهره ها:بنجامین فرانکلین که بود؟

چهره ها:عبدالله بوتیمار؛ بازیگر چشم آبی سینمای قبل از انقلاب